• Zawód programisty od lat cieszy się uznaniem – trudno się temu dziwić, profesjonaliści reprezentujący branżę IT należą do jednej z najbardziej poszukiwanych grup zawodowych na rynku pracy. Zastanawiasz się, jak dołączyć do tego grona i który kurs nauki programowania będzie dobry na początek? Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc ci postawić pierwszy krok!

  Poznaj języki programowania i… własne potrzeby

  Aby wybrać kurs programowania, który spełni twoje oczekiwania, najważniejszym krokiem jest… ich zdefiniowanie. Oczywiście, zaczynając swoją przygodę z branżą IT, nie musisz znać właściwości ani specyfiki pracy z wykorzystaniem danego języka programowania, zadbaj jednak o to, aby poznać jego wstępna specyfikę. To pozwoli ci sprecyzować kierunek twoich zainteresowań i może okazać się dobrym punktem wyjścia, jeśli chodzi o finalną decyzję. Jeśli wahasz się pomiędzy kilkoma technologiami lub interesujące cię kursy programowania dotyczą różnych języków, nie obawiaj się skontaktować z autorami kursu – w oparciu o wiedzę i doświadczenie eksperci z pewnością pomogą ci rozwiać wątpliwości i podpowiedzą, który z nich będzie odpowiednim wyborem na start.

  Odkrywaj różnorodne formy nauki

  W branży IT królują bootcampy – nastawione na praktykę intensywne warsztaty programistyczne, których celem jest przygotowanie kursantów do określonego zawodu. Alternatywą lub uzupełnieniem mogą być szkolenia dla programistów, które zwykle dotyczą określonej technologii i tworzone są z myślą o grupach. W dobie dzisiejszych możliwości nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z nauki zadanej, jednak zastanów się, czy kurs programowania prowadzony w formie stacjonarnej nie będzie lepszym wyborem. Możliwość bezpośredniego kontaktu z wykładowcą może okazać się dla wielu początkujących kursantów istotną kwestią..

  Dobrym pomysłem może okazać się samodzielne poszukiwanie dodatkowych źródeł wiedzy. Można ją czerpać np. także z licznych webinarów, czy podręczników programowania. Masz wątpliwości związane z tym, na które z nich warto zwrócić uwagę, aby nie tracić cennego czasu? Poproś o rekomendację wykładowcę – doświadczony prowadzący z pewnością poleci wartościowe materiały, dzięki którym nauka programowania od podstaw będzie łatwiejsza.

  Wybierz kurs programowania, który stworzyli pasjonaci

  Dlaczego wybór kursu programistycznego prowadzonego przez osoby aktywnie działające w branży IT jest tak ważny? Ponieważ wtedy zyskujesz większe prawdopodobieństwo, że trafisz pod skrzydła ekspertów zorientowanych nie tylko w obszarze najnowszych technologii i rentownych rozwiązań, ale także elastycznie odnoszących się do aktualnych zmian w sektorze IT i sytuacji rynkowej. Wykładowcy, dla których programowanie to prawdziwa pasja, niejednokrotnie stale dbają o poszerzanie swojej wiedzy, którą następnie dzielą się z kursantami. Zwróć więc uwagę nie tylko na to, jaki charakter ma sam kurs programowania ale i na działalność prowadzoną przez oferujący go zespół. Czy jego członkowie angażują się w projekty IT? Startują w branżowych konkursach ( i zdobywają nagrody bądź wyróżnienia)? Prowadzą regularne bootcampy będące odpowiedzią na nowe technologie? Jeśli tak to dobry znak, który może świadczyć o tym, że nauka programowania od podstaw będzie prowadzona przez profesjonalistów, a nie przypadkowe osoby, którym zależy jedynie na sprzedaży kursu.

  Traktuj wyzwania jako element nauki

  Kontaktując się z doświadczonymi programistami i rozwijając skrzydła pod czujnym okiem ekspertów, być może uda ci się zostać częścią realizowanego przez nich projektu obejmującego technologie, których nauczysz się podczas kursu. Podejmowanie takich wyzwań to dobry krok, który pozwoli rozwijać umiejętności praktyczne w komfortowych warunkach jakie zapewnia stałe wsparcie doświadczonego zespołu. Będzie również – być może jednym z pierwszych – doświadczeniem zawodowym, a zarazem atutem, na który z pewnością zwróci uwagę przyszły pracodawca. W wielu przypadkach wyzwaniem staje się także… konsekwentna nauka programowania, dlatego nie zaniedbuj regularnego poznawania tajników wybranej technologii. Być może z czasem uznasz, że pora rozpocząć kolejny etap i zagłębić się w specyfikę innego języka lub odkryjesz nowe możliwości na polu zawodowym, które pozwolą ci wykorzystać zdobytą poprzez kurs nauki programowania wiedzę w innej branży.

  Wybór pierwszego kursu nauki programowania nie musi być trudny. Analizując własne oczekiwania i decydując się na naukę prowadzoną przez ekspertów cieszących się uznaniem w branży IT ma spore szanse stać się bramą, która otworzy drogę do świata jednej z najbardziej prestiżowych profesji!

  Udostępnij