• Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przypada zawsze w trzeci czwartek listopada, w tym roku to 17 listopada. Z tej okazji zapraszamy łodzian na naszą salę obsługi przy ul Targowej 35 w Łodzi na badania smokolizerem i konsultacje z edukatorem.  

  W załączniku znajdą Państwo dźwięk: o profilaktyce uzależnienia od tytoniu i konsekwencjach zdrowotnych palenia mówi dr hab. Łukasz Balwicki, Kierownik Zakładu Zdrowia Publicznego i Medycyny Społecznej, Gdański Uniwersytet Medyczny oraz nagrane przeze mnie zaproszenie i informacje o Światowym Dniu Palenia

  Idea obchodzonego w Polsce i na świecie Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu ma na celu zwrócenie uwagi całego społeczeństwa globalnie i lokalnie na skutki palenia tytoniu: społeczne, ekonomiczne, a przede wszystkim na skutki zdrowotne, które spowodowane są paleniem papierosów, a w ostatnich latach również e-papierosów. Zachęcanie osób palących do zaprzestania palenia oraz zwrócenie uwagi na fakt, że osoby niepalące (w tym dzieci) mają prawo do przebywania w przestrzeni publicznej wolnej od dymu tytoniowego, bez narażania  na  tzw. „bierne” palenie. Palenie papierosów/e-papierosów to również zagrożenia dla środowiska!

  Kiedykolwiek rzucisz palenie, zyskasz na zdrowiu. Jeśli zrobisz to przed 40 rokiem życia, ryzyko chorób spowodowanych paleniem tytoniu zmniejszy się o około 90%. Całkowite rzucenie palenia nawet w wieku 50 czy 60 lat może wydłużyć życie odpowiednio o 6 i 3 lata.

  Korzyści z rzucenia palenia

  Od chwili rzucenia palenia organizm zaczyna się regenerować:

  po 24 godzinach –zmniejsza się ryzyko ostrego zawału serca

  do 3 miesięcy –poprawia się kondycja fizyczna

  po roku –o połowę zmniejsza się ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca

  po 5 latach –zmniejsza się ryzyko wystąpienia udaru mózgu oraz zachorowania na raka jamy ustnej, przełyku i krtani oraz płuc

  po 15 latach –ryzyko zachorowania na raka płuca jest podobne jak u osoby nigdy niepalącej.

  W czwartek (17 listopada) w godzinach 13-15 w ramach Światowego Dnia Rzucania Palenia w sali obsługi ŁOW NFZ przy Targowej 35 w Łodzi pojawią się przedstawiciele Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi. Chętnym zmierzą zawartość dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu za pomocą smokolizera. O rzucaniu palenia będzie też można porozmawiać z edukatorem zdrowotnym.

  Udostępnij