• e-Urząd Skarbowy ma już dostępnych ponad 20 usług dzięki którym załatwisz wszystko z domu lub biura

  • Wyrażona zgoda na e-korespondencję to możliwość załatwienia spraw z administracją skarbową w dowolnym dla siebie czasie.
  • Otrzymanie zaświadczenia o dochodach czy niezaleganiu przez e-US już jest możliwe z czego najchętniej skorzystali podatnicy z miasta Łodzia a w województwie z Piotrkowa Trybunalskiego.
  • Z e-US mogą korzystać obcokrajowcy z nadanym numerem PESEL.
  • Wkrótce podatnicy na swoich kontach w e-US będą mogli przeglądać historię deklaracji, salda oraz zapłacić podatek BLIKiem.

  W e-Urzędzie Skarbowym (e-US) jest już dostępnych ponad 20 usług. Najpopularniejszą z nich jest Twój e-PIT, czyli możliwość złożenia zeznania podatkowego. Nie mniejszą popularnością cieszy się możliwość otrzymania zaświadczenia o dochodach (ZAS-DF/ZAS-DFU) lub o niezaleganiu w podatkach (ZAS-W). Wydanie zaświadczenia na wniosek złożony w e‑US nie podlega opłacie skarbowej.

  Podatnicy już korzystają z udogodnienia jakie daje im nowa usługa elektronicznej e-korespondencji na koncie e-US.

  Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przypomina, że warunkiem korzystania z tej usługi jest wyrażenie zgody na doręczenie elektroniczne na swoje konto w Twój e-US. Przejście na e-komunikację z organami podatkowymi oznacza, że podatnik nie otrzyma już od fiskusa listu poleconego w tradycyjny sposób. Podatnik za pośrednictwem konta w e-US sam wybierze formę powiadomienia esemesem, mailem lub obie te formy jednocześnie.

  Doręczenia przez e-US są takie same, jak w przypadku pism wysłanych listem poleconym. Pierwsze powiadomienie o umieszczeniu pisma na koncie w e-Urzędzie Skarbowym pojawi się w dniu, kiedy trafi ono do skrzynki odbiorczej podatnika, a kolejne przypomnienie podatnik otrzyma w 7. i 14. dniu. Natomiast jeżeli nie odbierze pisma w ciągu 14 dni, to uznaje się, że pismo zostało doręczone.

  Przed przyszłoroczną akcją rozliczania PIT za 2022 r., KAS chce umożliwić większej liczbie Polaków zapłatę podatku od razu po wysłaniu rocznego zeznania. Trwają prace, aby z e-konta można było od razu przelogować się do każdego banku (dziś jest to możliwe dla części z nich). Na początku przyszłego roku KAS chce też dodać możliwość płacenia podatków BLIK-iem.

  Z e-US mogą bez problemu korzystać rozliczający się w Polsce cudzoziemcy (z nadanym PESEL), bo serwis jest dostępny także w wersji angielskiej i ukraińskiej.

  Udostępnij