• Trwa czas  przygotowań do obchodów Wszystkich Świętych i Zaduszek. Policjanci czuwać będą nad bezpieczeństwem osób odwiedzających cmentarze. Jednak w tym okresie sami musimy szczególnie zadbać o własne bezpieczeństwo.


    Policja przypomina, aby na cmentarz zabierać tylko i wyłącznie przedmioty niezbędne do uprzątnięcia nagrobka. Niepotrzebne będą duże sumy pieniędzy, karty bankomatowe (nigdy nie noś numeru PIN razem z kartą) i inne cenne przedmioty.

  W czasie porządkowania i strojenia grobów nie pozostawiaj torebek czy saszetek bez opieki, bo okazja czyni złodzieja. Jeśli to możliwe zapewnij sobie towarzystwo innej osoby, która w chwili, gdy np. będziesz musiał wyrzucić śmieci, przypilnuje rzeczy. Gdy musisz odebrać telefon, po zakończonej rozmowie schowaj go do wewnętrznej kieszeni kurtki lub w innym bezpiecznym miejscu. Nigdy nie odkładaj telefonu na nagrobek lub ławkę.
   Będąc na cmentarzu, zwracajmy uwagę na osoby w naszym otoczeniu. Jeśli ich zachowanie jest podejrzane i nas niepokoi, poinformujmy o tym pracowników cmentarza lub policję.

   Aby nie stać się ofiarą traumatycznych wydarzeń należy:
  •     w środkach komunikacji publicznej wszelkiego rodzaju torebki, plecaki, saszetki należy dokładnie zamknąć, natomiast pieniądze czy dokumenty najlepiej schować w wewnętrznych kieszeniach ubrania, torebki itp.
  •    jeżeli wybieramy się samochodem na cmentarz, należy go dokładnie zamknąć i sprawdzić, czy nie pozostawiliśmy wartościowych rzeczy w widocznym miejscu
  •    torebkę należy trzymać zapięciem w stronę ciała
  •    wystarczy chwila nieuwagi, aby stracić wartościowe rzeczy, dlatego zawsze trzymamy je blisko siebie, nie pozostawiamy ich na ławkach, pomnikach czy innych miejscach
  •    kluczy do mieszkania nie należy nosić razem z dokumentami

  Udostępnij