• CASANOVA

  Gray Veredon, Antonio Vivaldi

  Prapremiera 22 października 2022

  W ramach XXVI Łódzkich Spotkań Baletowych

  Następne spektakle 23 i 25 października 2022

  Gray Veredon – nowozelandzki choreograf znany w Łodzi z takich hitów baletowych, jak m.in.: „Wolfgang Amadeus”, „Sen nocy letniej czy „Ziemia obiecana” – tym razem zaprasza nas na spotkanie z bohaterem wyjątkowym…

  Giacomo Casanova to postać historyczna, ale i legendarna, która swoją osobowością, sposobem bycia i nietuzinkowym podejściem do życia i ludzi – jednych bulwersowała, drugich zadziwiała beztroską, nonszalancją i bezkompromisowością. Obrastała w mity i była natchnieniem dla wielu twórców różnych dziedzin sztuki.

  W październiku 1765 roku Casanova przyjechał z Petersburga do Warszawy. Został życzliwie przyjęty przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Odwiedził również Lwów i Puławy. Miał nadzieję zostać sekretarzem królewskim, ale po pojedynku na pistolety, w którym ciężko ranił podstolego wielkiego koronnego Franciszka Ksawerego Branickiego (poszło oczywiście o kobietę – tym razem była to włoska tancerka Teresa Casaci), jego życiu zaczęli poważnie zagrażać stronnicy Branickiego. Ostatecznie popadł jednak w niełaskę u króla, który w lipcu 1766 roku nakazał mu na opuszczenie kraju.

  Czy w spektaklu do muzyki Antonio Vivaldiego znajdzie się wątek polski? Jakich niezwykłych wyczynów głównego bohatera będziemy świadkami? Czy twórca baletu i jego bohaterowie zaskoczą nas i zachwycą, czy może zszokują i rozbawią? Jedno jest pewne: to będzie spektakl baletowy, którego długo nie zapomnimy!

  Zapraszamy na prapremierę.

  Udostępnij