• Chcesz kupić opał na zimę? Węgiel, pelet? Uważaj na internetowych oszustów. W przeciągu kilku ostatnich dni do łaskiej komendy wpłynęły zawiadomienia o oszustwach przy zakupie opału. Policjanci z Łasku ostrzegają przed nową metodą oszustwa „na węgiel”. Bądźmy ostrożni przy tego typu zamówieniach, sprawdzajmy wiarygodność sprzedawcy i firmy, którą reprezentuje.

  Ostatnimi czasy niewątpliwie opał (węgiel, pelet) stał się towarem deficytowym i atrakcyjnym obszarem do działalności również tych nieuczciwych sprzedawców. Okazuje się, że fakt ten wykorzystują także oszuści, którzy wręcz żerują na ludzkiej nieświadomości. Oczywiście wszystko dla chęci szybkiego, ale niezgodne z prawem wzbogacenia się. W związku z trudną sytuacją dotyczącą zakupu opału znajdują się już osoby, które postanowiły na niej zarobić. W sieci, na popularnych platformach sprzedażowych pojawia się coraz więcej ogłoszeń typu „sprzedam węgiel”. Okazyjne ceny i dostępność towaru „od ręki” powoduje, że do policji wypływają pierwsze zawiadomienia o oszustwach „na węgiel”.
  Funkcjonariusze apelują, aby być ostrożnym przy tego typu zamówieniach. Nie bądźmy bezwzględnie ufni, że każde ogłoszenie w mediach społecznościowych jest prawdziwe i wiarygodne. Osoby zamieszczające takie oferty robią to dla zysku, a gdy uda im się kogoś naciągnąć szybko urywają kontakt. 

  Policja przypomina, że zakup czegokolwiek przez internet wiąże się z pewnym ryzykiem. Dlatego szczególnie teraz, przed dokonaniem transakcji i uiszczeniem zapłaty za opał (węgiel, ekogroszek, pelet itp.), należy sprawdzić czy osoba po drugiej stronie jest wiarygodna i daje gwarancję dostarczenia surowca. Trzeba uważać na sprzedawców na portalach ogłoszeniowych, sprzedażowych, szczególnie takich, którzy oferują towar za stosunkowo atrakcyjną cenę. Najprostszym sposobem jest dokonanie opłaty po otrzymaniu zamówionego towaru a w razie wątpliwosci zrezygnowanie z zakupu.

  Co możemy zrobić aby nie stać się ofiarą oszustwa?

  – Na stronie Internetowej Polskiej Rady Peletu, znajdziemy informacje o wiarygodnych producentach tego surowca. Warto korzystać z oficjalnych serwisów.

  – Nie warto ufać każdemu ogłoszeniu  w popularnych serwisach sprzedażowych publikowanych w Internecie. Osoby, które zamieszczają tego typu oferty, bardzo często robią to po prostu dla szybkiego zysku. Jeśli uda się im kogoś naciągnąć, zwyczajnie urywają kontakt.

  – Jeżeli oferta zamieszczona w sieci wydaje się nam wiarygodna, warto zadzwonić do danej firmy i zapytać, czy prowadzi oficjalną stronę internetową ze sprzedażą. Uczciwa firma handlowa udostępni swoje dane.

  Ważne!

  • Nie wierzmy we wszystko co przeczytamy! Super oferta, zaniżona cena- to sygnały które mogą świadczyć, że mamy do czynienia z oszustwem. Sprawdzajmy dokładnie każdą taką ofertę.
  • Korzystajmy ze sprawdzonych portali sprzedażowych.
  • Nie odpowiadajmy na oferty „super okazji”, przesyłane na e-maila. Pod żadnym pozorem nie otwierajmy załączonych w takich wiadomościach linków.

  asp. sztab. Katarzyna Staśkowska

  Udostępnij