• Blisko 250 pasjonatów historii z 27 grup rekonstrukcyjnych, kilkanaście tysięcy mieszkańców województwa, rozmach i niesamowite emocje. Za nami piknik militarno-historyczny „Łódzkie Pamięta – wojewódzka inscenizacja Bitwy nad Wartą z września 1939 r.”. Wrzesień to czas rocznic związanych z wybuchem II wojny światowej, ale także miesiąc, kiedy dzieci wracają do szkół.

  Dźwiękiem syren alarmowych rozpoczęły się 1 września w Wieluniu uroczyste obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej. 83 lata temu samoloty Luftwaffe nad śpiące i nieuzbrojone miasto zrzuciły prawie 400 bomb, zabijając 1200 mieszkańców. Hołd wszystkim ofiarom wojny złożyli m.in. premier Mateusz Morawiecki, Thomas Bagger, ambasador Niemiec w Polsce, Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego i Iwona Koperska, przewodnicząca Sejmiku Województwa Łódzkiego.

  Dwa dni później w szczególny sposób oddaliśmy hołd 260 żołnierzom, którzy zginęli we wrześniu 1939 r. w bitwie nad Wartą. Około 13 tysięcy mieszkańców Łódzkiego przyjechało 3 września pod Zduńską Wolę, by na polach pomiędzy Strońskiem i Beleniem oglądać jak Armia Łódź, broniąca linii Warty i Widawki, przyjęła jedno z największych niemieckich uderzeń wojny obronnej 1939 r. Rekonstrukcja bitwy była głównym wydarzeniem zorganizowanego przez Urząd Marszałkowski i Łódzki Dom Kultury pikniku.

  Inscenizacja była wielkim, budzącym niesamowite emocje widowiskiem. Pasjonaci historii ubrani w mundury z epoki odtworzyli kilka epizodów krwawej bitwy na linii Warty, m.in. ucieczkę ludności cywilnej z terenów opanowywanych przez niemieckie wojska, bombardowanie okolicznej wsi przez samoloty Luftwaffe, atak niemieckich wojsk na polskie linie obronne oraz kontratak polskiego wojska. Była okazja zobaczyć w akcji wojskowe pojazdy, samolot imitujący niemiecki myśliwiec, a wszystko przy kanonadach wystrzałów karabinowych i łoskocie wybuchów artyleryjskich.

  – Łódzkie pamięta i najlepszym tego świadectwem jest obecność tysięcy mieszkańców województwa. Dziękuję, że jesteście, że wspólnie możemy przeżyć wydarzenia tej krwawej bitwy i oddać hołd tym, którzy tutaj polegli. Ale ta bitwa jest przecież tylko symbolem, więc jest to hołd dla wszystkich ofiar drugiej wojny światowej – mówił Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego.

  Inscenizację poprzedził piknik militarno-historyczny. Gwiazdą wieczoru był Piotr Cugowski z zespołem.

  4 września z kolei uczciliśmy rocznicę bombardowania Sulejowa. 83 lata temu – w wyniku niemieckich nalotów – zginęło 700 osób, a miasto zostało zniszczone w ponad 80 procentach. Mieszkańcy miasta i gminy oddali hołd ofiarom tamtych tragicznych wydarzeń. W uroczystościach rocznicowych udział wziął wicemarszałek Zbigniew Ziemba.

  Wrzesień to także powrót do szkoły. Łódzki Szkolny Związek Sportowy otrzymał z budżetu województwa 400 tys. zł na organizację szkolnych i międzyszkolnych zawodów dla dzieci i młodzieży. Dzięki temu przez cały rok szkolny Związek zorganizuje szereg imprez i wydarzeń sportowych. W zawodach – najpierw w eliminacjach szkolnych, następnie gminnych, a potem wojewódzkich, wezmą udział uczniowie z całego Łódzkiego.

  Udostępnij