• Czy wiesz, że nasze emocje, które towarzyszą nam każdego dnia mogą determinować nasze zdrowie lub przyczyniać się do powstawania choroby? W Medycynie Chińskiej rozróżnia się 5 rodzajów emocji, które ściśle powiązane są z narządami naszego ciała. Np. dysfunkcja narządów może powodować problemy emocjonalne.

  WĄTROBA – ZŁOŚĆ

  U współczesnego człowieka WĄTROBA jest prawdopodobnie najbardziej przeciążonym, spośród wszystkich narządów ludzkiego organizmu. Zbyt duża ilość tłuszczu, środków chemicznych w tym pestycydów, używek, żywność modyfikowana – zakłócają wiele procesów biochemicznych zachodzących w wątrobie. Jedną z pierwszych oznak zaburzenia równowagi Wątroby są problemy emocjonalne związane z gniewem: niecierpliwość, agresywność, frustracja, złość, przemoc, nieuprzejmość, arogancja, drażliwość oraz impulsywny i wybuchowy typ osoby. Kiedy te emocje są tłumione bez możliwości ich przekształcenia, mogą doprowadzić do depresji. Z Wątrobą ogólnie związane są także zmiany nastrojów oraz nadmierna emocjonalność.

  SERCE – RADOŚĆ

  Wg Medycyny Chińskiej Serce nie tylko reguluje krążeniem krwi, ale także kontroluje świadomość, Ducha (Shen), sen, pamięć i mieści w sobie Umysł. Serce jest siedzibą naszej emocjonalności i duchowości. Mówi się, że rządzi wszystkimi innymi emocjami.

  Radość odżywia Serce, a zdrowe wyrażanie radości odzwierciedla zdrowy stan emocjonalny. Kiedy w naszym życiu pojawia się brak równowagi w radości, można to wyrazić jako pobudzenie (nawet manię) lub niedobór czyli depresja. W naszym codziennym życiu mamy nadmiar stymulacji takich jak: alkohol, narkotyki, ambicje, seks. To może uszkadzać Serce, mogą pojawić się problemy na poziomie fizycznym, jak i umysłowym (np. palpitacje serca, bezsenność, niepokój, nadmierna gadatliwość).

  Zaburzenia snu są jednym z najczęstszych objawów braku równowagi w obiegu czynnościowym Serca. Kiedy doświadczamy w nadmiarze smutku, złości, strachu- często zostaje niewiele miejsca na radość. Przypomnijmy sobie o medytacji lub modlitwie. Można też skorzystać z dobrodziejstwa akupunktury. „Urlop” od wiadomości może pomóc Twojemu Sercu poprawnie analizować emocje, pozostawiając więcej miejsca na radość.

  ŚLEDZIONA – MARTWIENIE SIĘ

  Śledziona zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego. Nadmierne zmartwienie i przemyślenia osłabiają ten ważny narząd. Długotrwała nierównowaga Śledziony prowadzi do gromadzenia się płynów i wilgoci, dodatkowo osłabia obieg czynnościowy, upośledzając naszą zdolność do jasnego myślenia i skupienia się. Nadmierna nauka i praca także jest niekorzystna – może dochodzić do nudności, braku apetytu czy problemów jelitowych. Wielozadaniowość to niekorzystne działanie dla Śledziony. Nie należy łączyć jedzenia i oglądania telewizji czy czytania. Taki drobny zabieg jest w stanie poprawić trawienie i zmniejszyć zmartwienia.

  NERKI – STRACH / LĘK

  Wg Medycyny Chińskiej w Nerkach znajduje się źródło naszej konstytucyjnej siły ( Jing).

  Jest to cenna substancja, której nie można zastąpić. Energia ta powinna pochodzić z pożywienia i powietrza. Tak więc ruch i ćwiczenia mogą ją wzmocnić. Jeśli nie odżywiamy się prawidłowo, zasoby Jing w organizmie ulegają wyczerpaniu. Wówczas tracimy siły do życia, jesteśmy ciągle zmęczeni, pojawią się problemy ze spadkiem nastroju.

  Długotrwały strach lub szok „uszkadza” Nerki i wyczerpuje Jing. I odwrotnie, nadmierna lękliwość lub skłonność do łatwego strachu są objawami osłabienia energii Nerek. Nie możemy usunąć strachu z naszego życia. Niewielki, zdrowy lęk chroni nas przed zbędnym ryzykiem. Słabe Nerki powodują lęk, a to z kolei blokuje możliwość doświadczenia miłości. Wielu ludzi korzysta z psychoterapii, próbując odkryć przyczynę głębokiego poczucia niepewności lub ją zlikwidować. Często nie przynosi to oczekiwanego rezultatu. Jeśli człowiek odbuduje siłę Nerek, zazwyczaj odczuwa wielką radość. W takich sytuacjach pomocna jest także terapia oparta na hirudoterapii i akupunkturze.

  PŁUCA – SMUTEK

  Żal należy do emocji związanych z Płucami i Jelitem Grubym. Żal który został wyrażony i w końcu rozproszony, wzmacnia wewnętrzną podstawę zdrowia, natomiast tłumiony powoduje długotrwały skurcz w Płucach, który zakłóca ich funkcjonowanie.

  Długotrwały, nieprzetworzony smutek upośledza funkcję Płuc, prowadząc do wyczerpania, znużenia i duszności. Każda osoba która ma problem z Płucami bądź z Jelitem Grubym, bez względu na źródło danego problemu, odczuwa jakiś rodzaj smutku. Dzielenie się uczuciami z innymi, często pomaga w rozproszeniu złej energii. Emocje i myśli mogą zostać oczyszczone za pomocą głębokiego oddychania , dietą o właściwościach „rozpraszających”( o smaku ostrym), ziołami i akupunkturą .

  BIOSKAN
  Pabianice, ul. Grabowa 10
  (obok gabinetu Auris Aparaty Słuchowe)
  Wskazane wcześniejsze telefoniczne umówienie wizyty (numer 796-806-880)

  Udostępnij