• Rzeczywistość on-line zapewnia nieograniczone możliwości uczenia się i komunikowania, ale nieograniczony dostęp do internetu niesie za sobą również ryzyko dostępu do szkodliwych treści.

    Szkodliwych treści w internecie nie brakuje. Są to m.in. fake newsy (fałszywe wiadomości), patostreamy (relacje na żywo prezentujące zachowania określane i postrzegane jako patologiczne), pornografia czy treści obrazujące przemoc.

    Kontakt z negatywnymi informacjami, których młody człowiek nie potrafi odpowiednio zinterpretować i którym bezgranicznie wierzy, nie pozostają bez wpływu na jego zachowanie. Szkodliwe treści mają bardzo negatywny wpływ na młodych ludzi. Oglądając na przykład patostreamy, dzieci dostają sygnał – to jest fajne, można to robić, to sposób na zdobycie popularności. Szkodliwe treści w internecie sprawiają, że ludzie przestają być wrażliwi na krzywdę drugiego człowieka – wyjaśnia rzecznik policji.

    Najważniejszymi zasadami bezpiecznego korzystania z sieci są m.in. strzeżenie się wirusów, chronienie danych i haseł oraz ostrożne podchodzenie do internetowych znajomości.

    Internet jest dziś naturalnym środowiskiem dorastania i codziennego funkcjonowania. Warto zadbać o to, aby dzieci były w nim bezpieczne i chronione przed zagrożeniami – dodaje rzecznik. – Towarzyszmy dziecku w wirtualnym świecie, ustalajmy zasady korzystania z sieci, odpowiednio przygotujmy sprzęt, a przede wszystkim rozmawiajmy, tłumaczmy i wspierajmy.

    Udostępnij