• System Związku Banków Polskich chroni przed wyłudzeniami z użyciem cudzej tożsamości. To ogólnopolska baza milionów skradzionych i zagubionych dokumentów.

  Tożsamość w obecnych czasach stała się bardzo pożądana, zwłaszcza przez środowiska przestępcze. Utrata choćby jednego z dokumentów (dowodu osobistego, paszportu, prawa jazdy) może być przyczyną wielu problemów finansowych.

  Przestępcy posługując się nimi mogą w łatwy sposób próbować wyłudzić kredyty i pożyczki, wynajmować mieszkania i pokoje hotelowe, zakładać fikcyjne firmy czy nawet dokonywać kradzieży pojazdów lub innych rzeczy z wypożyczalni – mówi rzecznik policji. – Od wielu lat realizowana jest wspólna kampania informacyjna systemu „Dokumenty Zastrzeżone”. Dzięki wspólnym działaniom policji i Związku Banków Polskich liczba zastrzeganych dokumentów znacznie wzrasta. Tylko w trzecim kwartale 2021 roku zablokowano ponad 2,3 tysięcy prób wyłudzeń kredytów na kwotę ponad 85 milionów złotych.

  W systemie „Dokumenty Zastrzeżone” uczestniczą wszystkie banki w Polsce oraz szereg innych firm i instytucji. Pełna lista uczestników, dla bezpieczeństwa całego systemu, objęta jest tajemnicą.

  – Utracone dokumenty tożsamości powinny w bankach zastrzegać nie tylko osoby, które mają już konta bankowe, ale również te, które z usług bankowych nie korzystają. Dokumenty potwierdzające naszą tożsamość to przede wszystkim dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, książeczka wojskowa, karta pobytu. Zastrzegać również powinniśmy karty płatnicze oraz dowody rejestracyjne – dodaje policja.

  Co należy zrobić w przypadku utraty dokumentu?

  Utracone dokumenty należy najpierw zastrzec w banku. Wystarczy zgłosić zastrzeżenie tylko w jednym banku, a dane zostaną automatycznie przekazane do wszystkich pozostałych uczestników systemu „Dokumenty Zastrzeżone”. Najlepiej to zrobić osobiście w oddziale bankowym. Część banków przyjmuje zastrzeżenia również telefonicznie pod numerem +48 828 828 828 (tylko od własnych klientów, po zdalnej weryfikacji tożsamości). Można również skorzystać z konta na stronie www.bik.pl (tylko pod warunkiem, że osoba zastrzegająca miała tam już wcześniej założone konto z wykorzystaniem danych z utraconego dokumentu).

  Jeśli dokumenty utracono w wyniku przestępstwa należy powiadomić o tym policję. Trzeba zgłosić się również do najbliższego organu gminy lub placówki konsularnej o wyrobienie nowego dokumentu – podsumowują mundurowi.

  Więcej na temat kampanii informacyjnej systemu „Dokumenty Zastrzeżone” dostępne pod adresem: www.DokumentyZastrzezone.pl

  Udostępnij