• Nowy Rok kojarzy się z zamknięciem starego, a otwarciem nowego etapu. Nasze życie traktujemy jak tabula rasa, czyli czystą kartkę, którą od 1 stycznia możemy zapisać na nowo. Co najczęściej obiecujemy sobie w tym okresie?

  Co roku z końcem grudnia robimy listę postanowień, wierząc, że wyznaczenie sobie jasnych punktów i celów sprawi, że będziemy bardziej szczęśliwi i spełnieni. Obietnice składać ma sobie aż jedna trzecia Polaków! Niestety, rzeczywistość realizowania tych założeń okazuje się być mniej różowa…

  Badania dowodzą, że dotrzymujemy niecałe… 10% obietnic. Postanowienia noworoczne przede wszystkim związane są z naszym zdrowiem i wyglądem. Obiecujemy sobie zmianę nawyków żywieniowych, rzucenie palenia, uprawianie sportu, więcej odpoczynku i schudnięcie. 

  Drugą, najważniejszą sferą, w której składamy sobie postanowienia, jest rodzina i rozwój. Chcemy więcej czasu poświęcać bliskim, odwiedzać częściej krewnych, doszkalać się, uczyć języków, ukończyć kursy, zwiedzać świat i czytać książki. Wszystkie cele są wspaniałe i ambitne, dlaczego jednak w większości ich nie realizujemy?…

  Dotrzymywanie słowa, nawet tego danego tylko sobie, wymaga od nas wiele siły, cierpliwości i asertywności. Musimy być gotowi i szczerze zmotywowani do zmian. Często też nakładamy na siebie zbyt dużo i zbyt trudnych zadań, co powoduje, że szybko tracimy zapał.

  Warto kierować się zasadą małych kroków, wyznaczać sobie kilka, drobnych, realnych celów. Gdy uda nam się je osiągnąć, poczujemy satysfakcję i będziemy chcieli iść po więcej.

  Udostępnij