• W zeszłym tygodniu minister zdrowia ogłosił znacznie ostrzejsze restrykcje w związku z utrzymującą się wysoką liczbą zachorowań i zgonów na COVID-19, nową mutacją “omikron” i nadchodzącymi świętami. Większość nowych obostrzeń zaczyna obowiązywać właśnie dziś.

  Pracodawca będzie miał prawo wymagać wyniku testu od pracownika. W najbliższym tygodniu pomysł ten zostanie skierowany na ścieżkę formalną. Wprowadzone zostaną testy dla domowników osób chorujących na COVID-19.

  Od dziś, 15 grudnia w miejscach publicznych obniżone zostają limity do 30% zapełnienia. Obejmuje to kościoły, kina (z zakazem konsumpcji), teatry, hotele, obiekty sportowe czy restauracje. Zwiększenie tego limitu może nastąpić tylko dla zaszczepionych, których przedsiębiorca zweryfikuje. 

  Zamknięte zostały kluby i dyskoteki. 31 grudnia i 1 stycznia ograniczenie liczebności klientów w lokalach zamkniętych do 100 osób (z wyłączeniem zaszczepionych).

  Od 20 grudnia do 9 stycznia obowiązywać ma nauka zdalna w szkołach.

  Od 1 marca przyszłego roku wprowadzony zostanie obowiązek szczepienia dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych.  

  Od 15 grudnia w transporcie publicznym miał obowiązywać limit pasażerów do 75%, jednak wczoraj rząd wycofał się z tego pomysłu po konsultacjach z ministerstwem infrastruktury, przewoźnikami kolejowymi i transportu drogowego. Za to większa uwaga przywiązywana będzie do zasłaniania ust i nosa w komunikacji.

  Udostępnij