• Coraz zimniejsze dni to trudny czas dla osób bezdomnych, bezradnych i samotnych. Nie bądźmy obojętni, pamiętajmy, że nasza pomoc może uratować im życie – apeluje policja.

    Każdego roku w okresie jesienno-zimowym policjanci podejmują wzmożone działania prewencyjne zmierzające do udzielania pomocy bezdomnym.

    – Policjanci wspólnie z innymi służbami, między innymi strażnikami miejskimi, przeprowadzają stałe kontrole ogródków działkowych, pustostanów, klatek schodowych i innych miejsc, w których mogą przebywać bezdomni – mówi podkom. Ilona Sidorko, rzecznik pabianickiej komendy. – Naszym wspólnym obowiązkiem jest przeciwdziałanie tym tragicznym zdarzeniom. Informacje o osobach, które z racji swojego wieku, samotności, niezaradności bądź trudnej sytuacji materialnej mogą być narażone na wychłodzenie organizmu, przekazywane są pracownikom socjalnym.

    Skuteczność działań służb uzależniona jest także od aktywności samych mieszkańców. Mundurowi apelują o informowanie o osobach, które potrzebują pomocy.Telefonujmy do służb i instytucji pomocowych, gdy widzimy osoby leżące na mrozie, przebywające w okolicach dworców, siedzące dłuższy czas na ławkach w parkach czy zamieszkujące pustostany. Nie przechodźmy obojętnie obok osób, które są pod wpływem alkoholu, bo nie odczuwają niskich temperatur i są szczególnie narażeni na wychłodzenie. Każde przekazane zgłoszenie będzie natychmiast sprawdzane. Pamiętaj, że masz możliwość poinformowania nas za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa – dodaje funkcjonariuszka.

    Pamiętajmy, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy. Wystarczy tylko jeden telefon pod numer 112, by uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować czyjeś życie.

    Udostępnij