• Podejmując decyzję o budowie domu, warto zastanowić się nad kwestią garażu. Można zdecydować się na garaż wbudowany w bryłę budynku lub wolnostojący. W tym kontekście należy przemyśleć zalety i wady obu rozwiązań, a także funkcje garażu i jego zagospodarowanie.

  Garaż wbudowany w bryłę budynku – zalety i wady

  Obecnie wielu inwestorów decyduje się na garaż wbudowany w bryłę budynku. Takie rozwiązanie rzeczywiście jest bardzo funkcjonalne i wygodne, a do jego najważniejszych zalet należą:

  • brak konieczności przechodzenia do garażu, co jest szczególnie ważne w czasie opadów deszczu lub śniegu, a także w zimne dni,
  • oszczędność miejsca na działce, a więc ma to znaczenie dla osób, których działki mają niewielka powierzchnię,
  • dodatkowe wejście do domu,
  • niższy koszt podatku, a także mniejsze koszty budowy,
  • dom staje się bardziej estetyczny, a bryła wygląda masywniej. 

  Warto jednak pamiętać o tym, że takie rozwiązanie ma także wady. Przede wszystkim zmniejsza się powierzchnia domu, a ponadto mogą pojawić się nieszczelności, co sprawi, że we wnętrzach będzie chłodniej. Rozwiązaniem w typ wypadku jest zakup bardzo szczelnych drzwi, łączących garaż z wnętrzem budynku. 

  Sprawdź projekty domów parterowych z garażem.

  Garaż wolnostojący – zalety i wady

  Garaż wolnostojący to rozwiązanie nieco droższe, jednak ma ono także swoje zalety, a do najważniejszych można zakwalifikować:

  • nie zmniejsza powierzchni użytkowej,
  • brak hałasów dochodzących z garażu (chodzi nie tylko o silnik auta, ale także majsterkowanie lub naprawy),
  • mniejsze koszty ocieplenia,
  • brak ryzyka, związanego z przedostaniem się spalin do części mieszkalnej.

  Niestety to rozwiązanie ma także wady, ponieważ konieczne jest przejście z domu do auta, co może być nieprzyjemne w chłodne dni. Dodatkowo trzeba zakupić osobny projekt garażu, zapłacić większy podatek, a tym samym ogólne koszty wzrosną. Należy także zrobić odpowiednie odwodnienie. 

  Funkcje garażu

  Garaż może pełnić wiele funkcji. Oczywiste jest, że to właśnie tam właściciele domu mogą trzymać swoje samochody, motory, skutery, ale także i rowery. Liczba pojazdów zależy oczywiście od wielkości samego garażu. To jednak nie wszystkie funkcje tego pomieszczenia. W wielu domach to właśnie garaż stanowi miejsce do przechowywania i skład różnych materiałów, co sprawia, że nie pojawiają się one w różnych pomieszczeniach mieszkalnych. Garaż może być także idealnym miejscem do majsterkowania, a więc przyda się szczególnie tym osobom (najczęściej jednak są to panowie), które lubią naprawiać różne sprzęty lub coś budować. 

  Jak zagospodarować garaż?

  Zagospodarowanie garażu zależy od tego, jakie pełni on funkcje. Świetnym rozwiązaniem jest umieszczenie tam dużych półek i stworzenie tam przydomowego warsztatu. Dodatkowo można tam wstawić szafkę z narzędziami oraz postawić duży stół roboczy i krzesło. W ten sposób w garażu będzie można spędzać czas naprawdę ciekawie. Aranżując garaż można także zdecydować się na zamontowanie miękkich osłon na ścianach, dzięki czemu nie będzie obaw uszkodzenia samochodu. W środku warto zadbać także o wysokiej jakości oświetlenie. 

  Udostępnij