• Oszuści podają się za przedstawicieli instytucji, administracji, wodociągów, pracowników energetyki, firm handlowo-usługowych… Lista jest długa. Osób, które się na to nabierają, niestety, również.

    – Działanie oszustów oparte jest na udawaniu kogoś, kim nie są albo podawaniu fałszywego celu swojego przybycia. Wpuszczeni do mieszkania, po uśpieniu czujności ofiary wyłudzają od niej pieniądze, przedstawiają fałszywe umowy albo nakłaniają do zakupów wirtualnych rzeczy, często zupełnie niepotrzebnych, za bardzo wygórowaną kwotę. W momencie nieuwagi domownika dokonują także kradzieży rzeczy będących w pobliżu, na przykład torebki z przedpokoju, kurtki z portfelem czy kluczyków do samochodu – ostrzega podkom. Ilona Sidorko z komendy.

    Chcąc uniknąć ataku ze strony działających w ten sposób przestępców, konieczne jest: zachowanie szczególnej ostrożności, zamykanie drzwi na klucz i nieotwieranie ich bez sprawdzenia przez wizjer, kto się za nimi znajduje (gdy musimy taką osobę wpuścić, nie zostawiamy jej samej nawet na chwilę), nieprzekazywanie pieniędzy i niepodpisywanie żadnych umów, niezostawianie cennych rzeczy na wierzchu i nieudzielanie informacji o swoich danych, hasłach i numerach bankowych. Jeśli zjawił się przedstawiciel jakiejś instytucji, bez otwierania drzwi sprawdź telefonicznie, czy był on do Ciebie kierowany (jeśli nie masz telefonu, poproś, aby przyszedł z sąsiadem mieszkającym obok lub gospodarzem domu).

    Nie ma lepszego zabezpieczenia mieszkania niż dobry sąsiad. Niech nie irytuje, kiedy otwiera drzwi, gdy do ciebie przychodzą goście. Możesz być pewny, że jeśli przyjdzie złodziej, sąsiad nie zapomni uchylić drzwi. Sam też interesuj się osobami obcymi będącymi na klatce schodowej, zapytaj kogo szukają – doradza podkom. Sidorko. – W sytuacjach wzbudzających podejrzenie pamiętajmy o możliwości skorzystania z telefonu alarmowego 112.

    Udostępnij