• Polska złota jesień zbliża się wielkimi krokami, ale dla użytkowników dróg jest porą niebezpieczną. W tym czasie warunki stają się zmienne i trudne dla kierujących i pieszych.

    Wcześnie zapadający zmrok, deszcz, mgła, mokra i śliska nawierzchnia, często leżące na jezdni liście mogą powodować utrudnienia dla kierujących i pieszych.

    Niekorzystne warunki atmosferyczne i krótszy dzień sprawiają, że piesi na drodze są słabo widoczni dla kierujących. Korzystanie z drogi, w zmieniających się warunkach drogowych wymaga zwiększonej uwagi jej użytkowników – podkreśla podkom. Ilona Sidorko, rzecznik komendy.

    W trosce o bezpieczeństwo użytkowników dróg, policjanci apelują o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, a także rozwagę, życzliwość i empatię.

    Kierowco samochodu i jednośladu przestrzegaj przepisów ruchu drogowego. Dostosuj prędkość do warunków na drodze, zachowaj bezpieczny odstęp od poprzedzającego pojazdu, a zbliżając się do przejścia dla pieszych zachowaj szczególną ostrożność i ustąp pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu – mówi funkcjonariuszka. –  Pieszy uczestniku ruchu drogowego, korzystaj z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku z pobocza. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, możesz korzystać z jezdni, idź najbliżej jej krawędzi i ustępuj miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi. Korzystając z pobocza lub jezdni, chodź lewą stroną drogi. Świeć przykładem, noś odblaski, bądź widoczny. Dbaj o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego. Nie wchodź na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych.

    Udostępnij