• Mieszkańcy gminy Łask, którzy zamieszkują w budynkach jednorodzinnych – opłaty za śmieci mogą być dla Was niższe. Wystarczy założyć kompostownik.

  Właściciele domów jednorodzinnych mają szansę obniżyć opłaty za gospodarowanie odpadami. Wystarczy, że założą przydomowe kompostowniki. Nowelizacja ustawy śmieciowej pozwala gminom przyznanie ulg z tego tytułu. Na jakiego rzędu zniżki mogą liczyć właściciele domów w gminie Łask?

  Właściciele domów jednorodzinnych mogą  liczyć na obniżenie opłat za śmieci, jeśli będą korzystać z przydomowych kompostowników. W chwili obecnej zwolnienie z opłat za posiadanie kompostownika to 1 zł od nieruchomości,  jednak od 01.01.2022 r. Gmina Łask planuje wprowadzić znacznie korzystniejsze dla mieszkańców ulgi.  Na razie trwa analiza  finansowa i  nie jesteśmy w stanie podać kwot tych obniżek,  a  stosowny projekt uchwały planujemy przedłożyć pod obrady rady miejskiej  w miesiącu październiku najpóźniej  w listopadzie br. Kwestie nowych stawek i jej obniżenia w przypadku korzystania z kompostowników będą poruszane ze względu na nową umowę na odbiór i zagospodarowanie odpadów,  która obowiązywać będzie w gminie Łask od  1 stycznia 2022 r.

  Tymczasem zniżki mogą być faktyczną ulgą dla kieszeni mieszkańców zamieszkujących na nieruchomościach  z kompostownikami. Mieszkańcy, którzy zrezygnują  z oddawania bioodpadów i będą je kompostować  we własnym zakresie, będą płacić mniej za odbiór  śmieci.

  Co można kompostować?

  Warto pamiętać, że do kompostownika powinny trafiać odpady ogrodowe – tj. rośliny, rozdrobnione gałęzie, liście – obierki z warzyw i owoców, skorupki jaj i resztki jedzenia pochodzenia roślinnego, fusy po herbacie i kawie.

  Do kompostownika nie wrzucaj:

  resztek mięsa, kości,  ryb, popiołu węglowego, odchodów zwierząt lub pieluszek dziecięcych, drewna, metalu, plastiku, gazet ani folii.

  Najlepszym terminem zakładania kompostownika jest jesień.

  Pamiętajmy, że kompost to znakomity naturalny nawóz organiczny – wystarczy jedynie odpowiednio go zagospodarować.  Wzbogaca on glebę  w próchnicę, zwiększa żyzność gleby, zwiększa jej pojemność wodną i powietrzną. Sprawia, że gleba staje się przewiewna i pulchna. Poprawia wzrost i rozwój roślin. Stosuje się go jako składnik podłoża dla upraw warzyw, kwiatów. Kompost nie ma szkodliwego wpływu ani na rośliny czy też na zwierzęta w nim żyjące niezależnie od zastosowanej dawki.

  Kompostownikiem może być drewniana skrzynia którą można zrobić samemu lub zakupić gotowe kompostowniki z drewna czy z materiałów sztucznych. Kompostownik najlepiej założyć w zacienionej, osłoniętej od wiatru części nieruchomości. Ustawienie kompostownika w takim miejscu zapobiegnie wysychaniu i parowaniu kompostu oraz pozwoli zachować odpowiednią temperaturę, która będzie sprzyjać rozkładowi roślin. Istotne jest, by kompostownika nie izolować od gruntu, co ułatwi dostanie się do pryzmy dżdżownicom i innym organizmom niezbędnym w procesie wytwarzania kompostu. Kompostując odpady zwracamy uwagę, by zapewnić prawidłową cyrkulację powietrza i odprowadzić nadmiar wody.

  Przypominamy, iż aby skorzystać z ulgi należy złożyć stosowną deklarację Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miejskiego w Łasku.

  źródło: lask.pl

  Udostępnij