Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

| December 4, 2021

Scroll to top

Top

AK w hołdzie dla zmarłego przyjaciela z Łasku -

AK w hołdzie dla zmarłego przyjaciela z Łasku

Członkowie Światowego Związku Żołnierzy AK Koło w Pabianicach wzięli udział w urodzinowej mszy ku czci Jana Janusza Ogłozińskiego, zmarłego niedawno przyjaciela z Łasku, należącego do pabianickiego koła.

Na mszę zamówioną przez żonę zmarłego do Łasku pojechali: Ewa Wadowska-Filarska, Teresa i Jan Majzerowie, Grzegorz Hanke oraz Wojciech Wójtowicz. Następnie udali się na cmentarz, aby na grobie kolegi złożyć wiązanki kwiatów i zapalić znicze.

Kim był…

Jan Janusz Ogłoziński był prawnikiem, działaczem społecznym, wykładowcą Towarzystwa Wiedzy Powszechnej i dyrektorem przedsiębiorstw budowlanych. Urodził się 6 maja 1930 roku w Beningnowie w powiecie opoczyńskim, w województwie łódzkim. Jako chłopiec w czasie II wojny światowej był łącznikiem Batalionów Chłopskich i AK.

– Janusz był kochającym, czułym mężem, ojcem i wujkiem. Żona była dla niego zawsze najdroższą Mireczką. Wielokrotnie troszczył się i służył pomocą rodzinie i przyjaciołom – wspomina Ewa Wadowska-Filarska, prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Pabianicach i działaczka w kole AK. – Janusz pozostanie w naszej pamięci jako człowiek dobry, szlachetny, mądry, kochający życie, ludzi i świat. Był niezwykle aktywny, czynny, serdeczny. Zawsze otoczony dużym gronem przyjaciół.

Był absolwentem wydziału prawa Uniwersytetu Łódzkiego i doktorantem prawa polskiego i iberyjskiego. Przez 43 lata pracował jako radca prawny, wykładowca oraz dyrektor przedsiębiorstw budowlano-montażowych. Przez 15 lat był dyrektorem Łaskiego Przedsiębiorstwa Inżynieryjno-Budowlanego. Pod jego kierownictwem przedsiębiorstwo zrealizowało wiele inwestycji ważnych dla infrastruktury Łasku i regionu. ŁPIB wybudowało dwa ujęcia wody dla Łasku i Sieradza, trzy żłobki i przedszkola (Łask i Kolumna), ośrodek zdrowia, szkoły (m.in. SP na Przylesiu), osiedla mieszkaniowe „Mickiewicza” i „Przylesie”, wiele kilometrów sieci wodociągowych, kanalizacyjnych i dróg. Wyremontował ponad 100 budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej w Łasku, Kolumnie, Zduńskiej Woli i innych miastach województwa łódzkiego.

Oprócz pracy zawodowej pełnił wiele funkcji społecznych. Był prezesem klubu sportowego „Budowlani” w Łasku i Łodzi czy wiceprezesem Polskiego Związku Rugby i Zapasów. Został prezesem Stowarzyszenia Prawników UŁ i wiceprezesem Stowarzyszenia Przedsiębiorstw Inżynieryjnych w Polsce. W czasie studiów i pracy dydaktycznej napisał pracę z zakresu prawa konstytucyjnego  polskiego i iberyjskiego (kwalifikującą się jako praca doktorska) oraz pracę podyplomową „ETO w procesie budownictwa”.

Był działaczem Związku Młodzieży Wiejskiej „Wici”, Związku Studentów Polskich. Interesował się literaturą popularnonaukową, biografistyką, sportem, rekreacją, jazdą na rowerze, brydżem, siatkówką i snookerem.

Zdobył liczne odznaczenia i nagrody. Medal Stowarzyszenia Historyczne Pokolenia jako „Budowniczy Województwa Sieradzkiego” (2008), a za całokształt: Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Armii Krajowej, Krzyż Batalionów Chłopskich oraz patent RP „Weteran Walk o Wolność i Niepodległość”.

Pożegnanie

Jan Janusz Ogłoziński zmarł 20 marca 2021 roku. Miał 91 lat. Pochowany na łaskim cmentarzu.

– Drogi Januszu, na pewno będzie nam Ciebie brakowało. Żal, że tacy ludzie odchodzą zawsze za wcześnie. Pozostaniesz na zawsze w naszej pamięci. Żegnaj – mężu, tato, wujku i przyjacielu – dodaje Ewa Filarska.