rp_logo_01

Mój Łask

Oszustwa „na rachmistrza”

Oszustwa „na rachmistrza”

1 kwietnia rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny 2021. Od 4 maja rachmistrzowie spisowi pracują także przez telefon. To doskonała okazja dla oszustów…

Udział w spisie jest obowiązkowy. W przypadku jeżeli realizacja samospisu przez internet lub infolinię była niemożliwa (ze względu na zaawansowany wiek, stan zdrowia, niepełnosprawność itp.), badanie takie przeprowadzą przez telefon rachmistrzowie. Nie można odmówić im podania danych. Problem w tym, że chęć na ich pozyskanie mają także osoby działające niezgodnie z prawem.

– Ostrzegamy przed oszustami podszywającymi się pod urzędników! Moment na oszustwa pod pozorem spisu powszechnego jest doskonały z punktu widzenia przestępców – podkreśla st. sierż. Agnieszka Jachimek z komendy.

Jak zatem odróżnić oszusta od prawdziwego rachmistrza?

Z uwagi na panującą pandemię rachmistrzowie nie będą realizować wywiadów bezpośrednich (i odwiedzać respondentów w domach) aż do odwołania. Osoby, które pukają do drzwi i podają się za rachmistrzów, mogą być oszustami. Każdy taki przypadek należy niezwłocznie zgłaszać na policję.

Także w sytuacji, gdy obowiązek spisowy został już zrealizowany przez internet albo poprzez infolinię spisową, nikt nie będzie dzwonić do respondentów w tej sprawie. Tego rodzaju kontakty mogą być próbą wyłudzenia danych – dodaje policjantka. – Warto zapoznać się z zakresem pytań spisowych dostępnych na stronie Spisu.

Rachmistrz na pewno nie zapyta o zarobki, oszczędności, cenne przedmioty w domu, numer konta, PIN do karty czy dane logowania do bankowości internetowej. Jeśli takie pytania zostaną zadane w trakcie rozmowy telefonicznej, mogą wskazywać na próbę wyłudzenia danych. Ponadto rachmistrzowie nie mogą robić zdjęć naszym dowodom osobistym w celu weryfikacji danych, prosić o opłatę za udział w spisie czy proponować do zalogowania się na ich urządzeniu do systemu spisowego poprzez bank lub aplikację.

Rachmistrzowie będą dzwonić do respondentów tylko z numerów: (22) 828 88 88 lub (22) 279 99 99.

Bezpieczniej jednak jest zadzwonić pod numer (22) 279 99 99 wew. 1 i samodzielnie spisać się przez telefon. Można także wejść na stronę: https://nsp2021.spis.gov.pl i wypełnić zamieszczony tam formularz.

Zgodnie z ustawą o narodowym spisie powszechnym osoby odmawiające wykonania obowiązku statystycznego albo udzielenia informacji w spisie powszechnym podlegają grzywnie w wysokości do 5 tys. złotych. Za przekazanie danych niezgodnych z prawdą również grozi grzywna, a także kara ograniczenia albo pozbawienia wolności do 2 lat.

Udostępnij

O autorze