rp_logo_01

Mój Łask

Jak dobrać kołdrę do łóżka i ilości osób użytkujących?

Jak dobrać kołdrę do łóżka i ilości osób użytkujących?

Jednym z podstawowych elementów wpływających na komfort snu jest właściwie dobrana kołdra. To właśnie okrycie wpływa na komfort termiczny i wygodę podczas nocnego wypoczynku. Dużo uwagi poświęca się rodzajom materiałów, właściwościom konkretnych modeli, ale czasem zapomina się o tym, jak ważne jest dobranie kołdry do łóżka. Na co zatem zwracać uwagę podczas zakupu?

Jak dopasować kołdrę do łóżka?

Chcąc dobrać kołdrę do łóżka, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jej rozmiar. Długość kołdry jednoosobowej z reguły wynosi 200 cm. Nieco bardziej zróżnicowane pod tym względem są kołdry dwuosobowe – można znaleźć produkty o długości 200, 220 bądź 240 cm. Na długość okrycia szczególną uwagę powinny zwracać bardzo wysokie osoby.

Dobór optymalnej szerokości kołdry pozwoli wygodnie otulić się podczas snu. Nie wystarczy zmierzenie szerokości łóżka – do otrzymanego wyniku należy dodać 20 lub 30 cm z każdej strony, czyli w sumie 40 albo 60 cm do szerokości posłania. Najpopularniejsze szerokości kołder jednoosobowych to 135, 150 i 160 cm. Warto dodać, iż poza wymiarami liczą się kwestie indywidualne. Osoby z nadwagą lub często zmieniające pozycję, w jakiej śpią, powinny wybierać szersze modele. Węższe modele poleca się dzieciom, nastolatkom oraz osobom szczupłym.  W przypadku modeli dwuosobowych najczęściej spotyka się wymiary 180, 200 oraz 220 cm. Wąskie modele zadowolą pary lubiące spać blisko siebie, natomiast te szersze sprawdzą się wtedy, kiedy jedna ze stron ma zwyczaj zabierania kołdry partnerowi.

Jakie są rodzaje kołder?

Omawiając metody doboru kołdry do łóżka, warto wspomnieć o rodzajach tych produktów. Najczęstszy podział odnosi się do wypełnienia lub poszycia kołdry. W pierwszym przypadku wyróżnia się kołdry z wypełnieniem naturalnym (puch, pierze, wełna, jedwab, włókno bambusowe) oraz z wypełnieniem syntetycznym (granulat silikonowy, włókno poliestrowe lub silikonowe). Poszycie jest równie zróżnicowane – warto wspomnieć chociażby o pokryciu bawełnianym, satynowym, jedwabnym czy satynowym. Alergicy również znajdą model stworzony specjalnie dla nich. Wybierając kołdrę, należy zwracać uwagę na producenta – na przykład kołdry marki PIÓREX posiadają profesjonalny certyfikat potwierdzający bezpieczeństwo wyrobów włókienniczych. Co więcej, liczne produkty tej marki są dostosowane do potrzeb alergików, a specjalne technologie zapewniają niesamowitą miękkość i sprężystość.

Dlaczego warto dobrać kołdrę do łóżka?

Dobra kołdra powinna być dopasowana do łóżka nie tylko ze względów praktycznych, ale także estetycznych. Mebel, który zostanie przykryty zbyt krótką lub przesadnie wąską kołdrą, nie będzie wyglądał dobrze. Z kolei zbyt długa albo za szeroka kołdra może łatwo się brudzić przez częsty kontakt z podłogą, a ponadto będzie utrudniała staranne zaścielenie łóżka. Najlepszym wyjściem jest zakupienie kołdry dopasowanej do wymiarów materaca. W odniesieniu do kwestii estetycznych warto dodać, iż nie powinno się zapominać o narzucie. Dzięki temu można dopasować wygląd łóżka do stylu wystroju pomieszczenia i uchronić kołdrę przed zabrudzeniem.

Jak dobrać kołdrę do liczby użytkowników?

Nierzadko dużą rolę podczas wyboru kołdry odgrywa liczba osób, które będą jej używały. W przypadku osób, które z nikim nie dzielą łóżka, ta kwestia nie ma większego znaczenia. Inaczej wygląda sytuacja par. Ludzie ceniący sobie bliskość partnera podczas snu powinny wybierać modele dwuosobowe. Osobom, które lubią szczelnie otulać się kołdrą, poleca się modele jednoosobowe. Liczy się też to, jaki poziom ciepła cenią sobie partnerzy. Jeśli jedna z osób woli niższe temperatury, a druga lepiej śpi w wyższych, to kołdra dwuosobowa się nie sprawdzi. Komfort termiczny poprawia jakość snu, a to z kolei przekłada się na zdrowie i samopoczucie. Z tego powodu trzeba pamiętać, iż można znaleźć kołdry na zimę, na lato oraz całoroczne.

Jak wybrać rozmiar poduszki?

O ile pary mogą zdecydować, czy kupią kołdrę jednoosobową, czy też wybiorą dwuosobową, to już w przypadku poduszki nie mają takiego wyboru. Każdy z partnerów powinien posiadać własną poduszkę, która będzie dostosowana do jego potrzeb. Większość produktów ma wymiary 70×80 cm albo 50×60, ale bez problemu można znaleźć większe lub mniejsze modele. Wiele osób ceni sobie korzyści, jakie daje poduszka ergonomiczna – pomaga utrzymać prawidłową pozycję ciała podczas snu i zapewnia właściwe podparcie odcinka szyjnego kręgosłupa. Cenionym producentem takich poduszek jest Hilding. W jego szerokiej ofercie można znaleźć między innymi poduszkę Hilding Visco Balance i poduszkę Hilding Visco Standard. Nowoczesne technologie zapewniają optymalną wentylację, a dzięki piance termoelastycznej poduszka dopasowuje się do ułożenia ciała użytkownika.

Prawidłowo dobrana kołdra ułatwi przyjemny, zdrowy sen. Przeglądając poradniki dotyczące zalecanych materiałów i najmodniejszych wzorów, nie powinno się zapominać o podstawowej sprawie, czyli wymiarach okrycia. Nawet droga i elegancka kołdra nie wpłynie pozytywnie na nocny wypoczynek, jeśli będzie zbyt krótka albo za szeroka.

Udostępnij

O autorze