• Majowy weekend przed nami, pamiętajmy o bezpieczeństwie podczas odpoczynku! – podkreślają funkcjonariusze.

  Przed nami ukochana przez wielu majówka. Większość pragnie gdzieś wyjechać i odpocząć. Realizacja takich planów jest jednak po raz kolejny utrudniona…

  Ograniczenia sanitarne dotyczące obiektów noclegowych, hoteli oraz lokali gastronomicznych i rekreacyjnych zostały przedłużone – przypomina st. sierż. Agnieszka Jachimek. – Można swobodnie się przemieszczać, dlatego wybierając się w plener, pamiętajmy o zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Wybrana forma wypoczynku powinna odbywać się zgodnie z obowiązującymi przepisami.

  Policja podkreśla, aby przed rozpoczęciem wypoczynku pamiętać o właściwym zabezpieczeniu własnego mieszkania lub domu. Należy sprawdzić zamknięcia wszystkich drzwi i okien, również balkonowych, piwnicznych i dachowych.

  Takie środki ostrożności powinniśmy zachowywać również wtedy, gdy spędzamy czas we własnych domach. Niezabezpieczone wejście do mieszkania lub na posesję, uchylone okna, drzwi do garażu czy komórki mogą być zachętą dla rabusiów nawet wówczas, gdy pozostajemy w domu. Wykorzystując naszą nieuwagę, złodzieje zabierają to, co znajduje się „na wierzchu” – mówi policjantka.

  W czasie prac lub odpoczynku na działce nie należy pozostawiać w widocznym miejscu wartościowych rzeczy, takich jak pieniądze, dokumenty, telefony czy klucze. Chwilę naszej nieuwagi wykorzystać mogą złodzieje i wandale.

  Nie zapominajmy o właściwym zabezpieczeniu swojego mienia! Powinniśmy zacząć od zamykania kłódek i zamków altanek, pomieszczeń na narzędzia oraz okien w altanach. Kosiarki, piły, sprzęt elektryczny i elektroniczny, kuchenki i butle gazowe powinniśmy dobrze zabezpieczyć przed kradzieżą – wylicza st. sierż. Jachimek. – Zawsze warto zadbać o kontakt ze sąsiadami. Ich reakcja na każdą „dziwną sytuację”, na przykład pojawiające się nieznajome osoby i pojazdy, ma duży wpływ na wzajemne bezpieczeństwo.

  Podczas spacerów i wycieczek przestrzegajmy obowiązujących zaleceń. Unikajmy dużych skupisk ludzkich. Pamiętajmy o zakrywaniu nosa i ust oraz zachowaniu dystansu.

  – Stopniowy powrót do normalności nie zwalnia nas z przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Muszą one stać się podstawą naszej nowej codzienności – podkreśla Agnieszka Jachimek. – Na ulicach miast województwa łódzkiego nad szeroko rozumianym bezpieczeństwem i przestrzeganiem przepisów będzie czuwać większa liczba patroli. Policjantów podczas wzmożonych działań wspomogą strażnicy miejscy i gminni.

  Funkcjonariusze apelują także o zachowanie ostrożności i rozwagi na drogach. Od 30 kwietnia do 3 maja na drogach województwa łódzkiego pojawi się więcej patroli ruchu drogowego. Również wyposażonych w wideorejestratory.

  – Podczas kontroli policjanci zwrócą uwagę na trzeźwość kierujących, prędkość pojazdów i ich stan techniczny, a przede wszystkim na bezpieczeństwo podróżujących osób. Właściwa liczba pasażerów, zapięte pasy, dzieci przewożone w fotelikach to podstawy – stwierdza funkcjonariuszka.

  Rok temu w majówkę na terenie województwa łódzkiego doszło do 18 wypadków drogowych, w których rannych zostało 25 osób, a 2 poniosły śmierć. Podczas kontroli policjanci wyeliminowali z ruchu 90 nietrzeźwych kierujących.

  Udostępnij