• Na łaskich ulicach widać coraz więcej motocyklistów i rowerzystów, którzy wybierają taką formę spędzania wolnego czasu, ewentualnie jednoślad to ich codzienny środek lokomocji. Słoneczna i ciepła pogoda sprzyja wiosennym przejażdżkom. Musimy jednak pamiętać o zachowaniu zdrowego rozsądku, wzajemnym szacunku oraz kulturze osobistej na drodze. Jazda na motocyklu to nie tylko przyjemność i adrenalina, ale przede wszystkim ogromna odpowiedzialność za bezpieczeństwo własne oraz innych uczestników ruchu drogowego.

  Jazda motocyklem czy rowerem to nie tylko beztroska przyjemność. Poruszając się nimi, nie chroni nas karoseria pojazdu, ani poduszki powietrzne. W sposób szczególny należy zachowywać ostrożność, ponieważ każde zderzenie lub upadek, może skończyć się poważnymi konsekwencjami. Na motocykl obowiązkowy jest tylko kask, ale warto zainwestować także w kompletny strój. Należy pamiętać, że każde otarcie, nie wspominając nawet o kolizji czy wypadku, to w przypadku jednośladów w zasadzie pewny kontakt ciała z nawierzchnią. Już przy niskich prędkościach takie zdarzenie może skończyć się tragicznie, dlatego nie wsiadajcie na motocykl bez odpowiedniego zabezpieczenia. Przepisowa, niepozbawiona właściwej wyobraźni jazda, kultura wobec pozostałych uczestników ruchu drogowego oraz świadomość własnych umiejętności, to jedne z warunków bezpiecznego dotarcia do celu, tyczy się to wszystkich użytkowników dróg.

  Pamiętajmy, że:

  • rowerzyści powinni korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się poruszają. W przypadku braku drogi rowerowej można poruszać się poboczem lub jezdnią,
  • jeśli przewozimy dziecko do lat 7, to tylko i wyłącznie, kiedy jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę,
  • korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy: opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem, szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów dozwolony jest z prędkością większą niż 60 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brak jest wydzielonej drogi dla rowerów, warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła),
  • rowerzyści, którzy korzystają z chodnika lub drogi dla pieszych, są obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

  Rower powinien posiadać odpowiednie wyposażenie i być sprawny technicznie. Bardzo istotne jest oświetlenie. Jeżdżąc w dzień, należy posiadać tylne oświetlenie odblaskowe w kolorze czerwonym. W trakcie jazdy po zmroku dochodzi jeszcze przednie oświetlenie białe lub żółte oraz tylne czerwone. Rower musi mieć sprawne hamulce i dzwonek.

  Rowerzysta dodatkowo powinien zadbać o swoje bezpieczeństwo poprzez używanie za każdym razem kasku ochronnego. Nie jest to, co prawda obowiązkowe, jednak dobrze, aby rowerzyści zdali sobie sprawę, że nawet pozornie niegroźna wywrotka na rowerze i brak kasku, może spowodować spory uszczerbek na zdrowiu.

  Ważne, aby nie przeceniać swoich możliwości, gdyż często kończy się to niebezpieczną sytuacją – a nawet tragedią. Apelujemy o rozwagę i rozsądek na drodze. W roku 2020, w województwie łódzkim, doszło do 165 wypadków z udziałem motocyklistów, w których 22 poniosło śmierć a 146 zostało rannych.

  źródło:kpp łask

  Udostępnij