rp_logo_01

Mój Łask

W maju czeka nas odmrażanie

W maju czeka nas odmrażanie

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował właśnie o luzowaniu obostrzeń w ujęciu ogólnopolskim, bez regionalizacji. Między kolejnymi zmianami w restrykcjach zachowane będą odstępy 2 tygodni, by obserwować efekty podejmowanych decyzji. 

Kalendarz luzowania obostrzeń jest uzależniony od kalendarza szczepień. Tylko dzięki szczepieniom będziemy mogli zapomnieć o koronawirusie. Tempo zmian, które dziś przedstawiamy zależy od naszej odpowiedzialności – powiedział w środę na konferencji premier. – Wciąż obowiązuje zasada dystans, dezynfekcja, maseczka.

Premier i minister zdrowia przedstawili plan odmrażania gospodarki i luzowania obostrzeń. Zmiany czekają nas już od pierwszego dnia maja. 

1 maja to odmrożenie sportu. Otwarte zostaną obiekty sportowe na świeżym powietrzu z limitem do 50 osób. Kryte obiekty i baseny dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży z obłożeniem do 50%.

4 maja to czas na kulturę, edukację i handel. Galerie sztuki i muzea otwarte zostaną w reżimie sanitarnym z limitem 1 osoby na 15 m2. Tak samo ze sklepami budowlanymi, meblowymi i galeriami handlowymi, a także świątyniami. Rząd rekomenduje jednak odprawianie ceremonii na świeżym powietrzu. Powróci również nauka stacjonarna w klasach 1-3 szkół podstawowych.

8 maja to otwarcie hoteli, maksymalnie do 50%, bez otwartej strefy restauracyjnej i welness&spa.

Od 15 maja, przy wskaźniku poniżej 15 zakażeń na 100 tys. mieszkańców, nastąpi zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu przy zachowaniu dystansu. Obowiązek ten będzie jednak nadal w przestrzeniach zamkniętych. 15 maja uruchomiona zostanie gastronomia zewnętrzna na świeżym powietrzu, przy zachowaniu limitu osób i dystansu między stolikami. Będzie można organizować imprezy okolicznościowe (wesela, komunie), ale tylko na zewnątrz i przy limicie 25 osób. Ruszą kina i teatry na świeżym powietrzu przy obłożeniu do 50%. Otwarte zostaną obiekty sportowe na świeżym powietrzu przy obłożeniu do 25% publiczności. Na tryb hybrydowej nauki przejdą klasy 4-8 szkoły podstawowej i 1-4 szkół średnich.

29 maja ruszy gastronomia wewnętrzna przy obłożeniu 50%, dystansu między stolikami i limitu osób. Imprezy okolicznościowe (wesela, komunie) wewnątrz będą mogły być organizowane przy limicie do 50 osób. Otworzone zostaną dla wszystkich kina, teatry, sportowe obiekty kryte i baseny przy obłożeniu do 50%. W reżimie sanitarnym powrócą siłownie, kluby fitness i solaria z limitem 1 osoby na 15 m2. Do nauki stacjonarnej powrócą wszystkie klasy szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Jak poinformowało dziś ministerstwo zdrowia, w Polsce przybyło 8.895 nowych zakażeń koronawirusem i 639 zgonów.

Udostępnij

O autorze