• Pomimo wielu policyjnych działań w dalszym ciągu zdarzają się przypadki oszustw wobec osób starszych. W ostatnim czasie wiodącą metodą, którą stosują przestępcy na terenie pabianickiego powiatu są oszustwa „na funkcjonariusza”.

  Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy i nigdy nie zadzwonią z takim żądaniem – informuje st. sierż. Agnieszka Jachimek. – Policjanci w ostatnim czasie otrzymują zgłoszenia od osób, które zostały oszukane metodą „na funkcjonariusza”.

  Sposób działania przestępców jest podobny. Zazwyczaj dzwoni mężczyzna lub kobieta, podaje się za funkcjonariusza policji i mówi, że jest organizowana akcja na oszustów wyłudzających pieniądze od ludzi. W trakcie rozmowy podaje swoje imię i nazwisko, numer służbowy, a także informuje, że w razie wątpliwości można skontaktować się z jednostką i wszystko potwierdzić.

  Często wywiera nacisk, aby działać szybko jednocześnie uniemożliwiając zweryfikowanie przekazywanych przez nią informacji. Oszust jest na tyle przekonujący, że udaje mu się namówić starszą osobę, aby wykonywała jego polecenia – wyjaśnia policjantka. – Ostatecznie informuje rozmówcę, aby spakował wszystkie swoje oszczędności do reklamówki i wyrzucił je przez okno lub zostawił w pobliskiej pergoli śmietnikowej. Zdarza się również, że prosi o podjęcie gotówki z banku. Doprowadza do tego, że pokrzywdzony przekazuje oszczędności podstawionym osobom w umówionym miejscu. Na koniec twierdzi, że jedynie spisze numery przekazanych banknotów, po czym w ciągu 10 – 30 minut odda całą kwotę.

  Niestety nigdy pieniędzy nie zwraca, a starsza osoba uświadamia sobie, że właśnie została oszukana.

  Policja i funkcjonariusze CBŚP nigdy nie proszą mieszkańców o pieniądze – podkreśla st. sierż. Jachimek.

  Jeżeli ktoś dzwoni podając się za mundurowego i chce uzyskać gotówkę lub wartościowe przedmioty, natychmiast po zakończonej rozmowie należy skontaktować się z najbliższą jednostką policji. Funkcjonariusze pomogą w ustaleniu czy rozmówca był tym za kogo się podawał.

  Udostępnij