• 4 stycznia w PCM rozpoczną się szczepienia przeciw COVID-19. Będą prowadzone w dwóch punktach szpitala. Docelowo placówka planuje szczepić 75 osób dziennie.

    Punkty szczepień zlokalizowane będą w dużej sali konferencyjnej PCM. Trwają ostatnie przygotowania w NFZ do udostępnienia placówkom Systemu Dystrybucji Szczepionek. Z jego pomocą w każdy czwartek pabianicki szpital zamawiać będzie potrzebną pulę szczepionek, które będą dostarczane w każdy poniedziałek. Na 27 grudnia do szczepień zgłosiło się 309 pracowników PCM oraz 391 pracowników z innych placówek medycznych.

    – Szczepionki będą dostarczane w pakietach 75 dawek lub jego wielokrotności. Pakiety będą przechowywane w chłodziarkach w zimnym łańcuchu o temperaturze 2-8 stopni Celsjusza i będą rozdysponowane w najbliższych 5 dniach od pobrania z hurtowni – wyjaśnia dr n. med. Tomasz Mackiewicz. – Każdy pakiet zawiera dodatkowo niezbędne akcesoria, jak jednorazowe strzykawki, rękawiczki, maseczki i fartuchy ochronne, plastry.

    Szczepienia w ramach Narodowego Programu Szczepień są bezpłatnie, dobrowolne i populacyjne. Będą przebiegać w 4 etapach, poczynając od medyków, służb mundurowych, nauczycieli, osób powyżej 60. roku życia, po przewlekle chorych i resztę społeczeństwa.

    Przebieg szczepienia

    Osoby zgłaszające się do szczepień przyjmowane będą przez pracownika biurowego. Wypełnią z jego pomocą ankietę. Następnie będą kierowane do lekarza w celu ostatecznej kwalifikacji do szczepienia. Po niej wykonywane będzie szczepienie przez pielęgniarkę. Szczepionkę podaje się domięśniowo, w mięsień naramienny.

    – Osoba po szczepieniu pozostaje przez 15 minut w obserwacji w punkcie szczepień – informuje Mackiewicz. – Większość niepożądanych reakcji poszczepiennych, które możemy obserwować, związanych jest z lękiem, na przykład omdlenia. Pełen cykl szczepienia preparatem Comirnaty firmy Pfizer/BioNTech obejmuje dwie dawki podane w odstępie co najmniej 21 dni.

    Personel punktów szczepień udziela pacjentom wszelkich informacji dotyczących przebiegu szczepień, wskazań i przeciwwskazań do szczepień.

    Kto NIE może się zaszczepić?

    Bezwzględnym przeciwwskazaniem jest znana pacjentowi nadwrażliwość na jakikolwiek składnik szczepionki. Lek zawiera w sobie: jednoniciowy informacyjny łańcuch RNA, PEG – osłonkę lipidową chroniącą łańcuch w/w kwasu nukleinowego, cholesterol potasu, chlorek potasu, diwodorofosforan sodu, chlorek disodu, fosforan dwuwodny, sacharozę oraz wodę do wstrzykiwań.

    – Ponieważ nie określono dotychczas bezpieczeństwa stosowania ani skuteczności produktu leczniczego w grupie ciężarnych, karmiących matek oraz osób do 16. roku życia, te grupy pacjentów zostały wyłączone z programu szczepień – dodaje lekarz.

    Względnym, czasowym przeciwwskazaniem jest ostra infekcja, przebiegająca z wysoką gorączką, a także ostre fazy chorób internistycznych i wczesny okres okołozabiegowy. Po ustąpieniu ostrej fazy infekcji i uzyskaniu poprawy stanu chorego można bezzwłocznie przeprowadzić szczepienie.

    Im osoba jest starsza lub bardziej schorowana (ale w stanie stabilnym choroby), tym ma większe wskazania do szczepienia. Przeciwwskazaniem do szczepienia nie są stany obniżonej odporności.

    – Zalecane jest zachowanie dwutygodniowego odstępu od innych szczepień, aby uniknąć ewentualnego nałożenia się niepożądanych odczynów poszczepiennych – twierdzi lekarz internista.

    Po zaszczepieniu ponad miliona pacjentów na świecie odnotowano 8 przypadków ostrej reakcji anafilaktycznej. Najczęstszymi objawami niepożądanymi obserwowanymi w trakcie szczepień są: bóle głowy, bóle mięśniowo-stawowe, dreszcze, gorączka, obrzęk i ból w miejscu wstrzyknięcia.

    Udostępnij