Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

| March 3, 2021

Scroll to top

Top

No Comments

Zmarł Andrzej Owczarek! -

Zmarł Andrzej Owczarek!

Były senator przegrał walkę z koronawirusem. Miał 70 lat!
To wiadomość z ostatniej chwili. Niestety, Andrzej Owczarek był w ciężkim stanie.
Kilka dni temu pisaliśmy, że rodzina prosi wszystkich o modlitwę. Nawet osoby niewierzące. W czwartek odbyła się msza w intencji byłego senatora. Zamówili ją samorządowcy.
– Błagam Wszystkich o modlitwę w intencji zdrowia mojego ukochanego męża Andrzeja. Niewierzący też się módlcie. Was Bóg najchętniej wysłuchuje – apelowała jego żona.
Andrzej Owczarek odszedł 6 listopada. Znajomi, rodzina, bliscy są w żałobie. Na facebookowym profilu radnego sejmiku wojewódzkiego pojawia się coraz więcej kondolencji.
***

Uczęszczał do I Liceum Ogólnokształcącego im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pabianicach, w którym w 1968 uzyskał świadectwo dojrzałości. Ukończył w 1974 studia na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Łódzkiego, po których pracował jako nauczyciel historii w Liceum Ekonomicznym w Łasku i szkole podstawowej w Sędziejowicach. W 1980 wstąpił do „Solidarności”, został internowany w stanie wojennym na okres od 13 grudnia 1981 do 1 czerwca 1982.

W latach 1990–2005 był m.in. radnym miejskim oraz przez dwie kadencje burmistrzem miasta i gminy Łask (1990–1998). Objął funkcję prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Łasku.

W 2005 z ramienia Platformy Obywatelskiej został wybrany na senatora VI kadencji w okręgu sieradzkim. W wyborach parlamentarnych w 2007 po raz drugi uzyskał mandat senatorski, otrzymując 108 851 głosów. W 2011 z powodzeniem ubiegał się o reelekcję, w nowym okręgu jednomandatowym dostał 55 097 głosów. W 2015 nie został wybrany na kolejną kadencję. W 2018 został natomiast wybrany do sejmiku łódzkiego VI kadencji. W 2019 bez powodzenia kandydował na posła.

Organizował charytatywne bale senatorskie, których dochód przeznaczany był na Pabianickie Centrum Medyczne oraz stypendia dla zdolnych dzieci z niezamożnych rodzin.

Wstaw komentarz