• Gmina Buczek składa kolejne wnioski o dofinansowanie na instalacje fotowoltaiczne dla mieszkańców. Do końca roku ma ich powstać 107.

   

  Samorząd już kilka lat temu starał się o realizację tego zadania. Udało się i fotowoltaikę otrzymało 80 mieszkańców. Zapłacili niewielką kwotę i teraz mogą cieszyć się z niższych rachunków.

  – Zapotrzebowanie jest i to widać. Mieszkańcy chwalą się, że jak płacili za prąd 200 złotych na dwa miesiące, to teraz otrzymują praktycznie zerowe rachunki – mówi wójt Bronisław Węglewski.

  Dlatego urząd nie poprzestał na jednym wniosku i złożył ich więcej. Tym bardziej miło nam poinformować, że Buczek podpisał umowę z Urzędem Marszałkowskim w Łodzi na 107 kompletów mikroinstalacji fotowoltaicznych. Do 107 gospodarstw domowych trafią instalacje o mocy 2,5 kW, mieszkańcy zapłacą tylko 2 tys. zł + vat, a resztę kosztów sfinansuje Urząd Marszałkowski i Gmina Buczek. Koszt całej instalacji to około 17 tys. zł. Łatwo więc policzyć, że 14 tys. zł zostaje mieszkańcom w kieszeniach.

  – Bardzo cieszy fakt, iż w dobie kryzysu epidemiologicznego gminie Buczek udało się sfinalizować umowę. Powoli będziemy przygotowywać przetarg i mamy nadziej, że realizacja projektu zakończy się jeszcze w tym roku – dodaje wójt.

  Co więcej, gmina już stara się o kolejne dofinansowania. Do 8 kwietnia trwał nabór wniosków na budowę mikroinstalacji fotowoltaicznych oraz zakup i montaż pomp ciepła do C.W.U. dla mieszkańców gminy będących właścicielami, współwłaścicielami lub wieczystymi użytkownikami nieruchomości zameldowanymi na pobyt stały.

  Energia elektryczna uzyskana z mikroinstalacji fotowoltaicznej i ciepła woda użytkowa uzyskana z pompy ciepła nie może być używana do celów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej i rolniczej. Złożono 200 takich wniosków, a urząd ma nadzieję na pozytywne rozpatrzenie i przyznanie dotacji.

  Udostępnij