• Czytelnicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Sędziejowicach świętowali dziesiątą edycję konkursu „Czytelnik Roku”.

   

  W uroczystości oprócz ponad 80 przybyłych „najlepszych” Czytelników uczestniczyli wybitni goście, którzy pomagali nam uhonorować nasze „czytelnicze gwiazdy”. Tę edycję konkursu objął patronatem Piotr Polak – Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, który wręczał naszym Czytelnikom nagrody w asyście Barbary Potasiak, reprezentującej Zarząd Powiatu Łaskiego oraz Dariusza Cieślaka, wójta gminy Sędziejowice, również Czytelnika GBP Sędziejowice.

  Naprawdę mieliśmy powód, aby z taką pompą i paradą obchodzić tę uroczystość! W 2019r. przeczytaliśmy bowiem 26.439 książek! Gmina Sędziejowice liczy ok. 6400 mieszkańców, a w szeregach czytelników jest obecnie 1007 osób w różnym wieku, od maluszka do staruszka! Najmłodsi mają zaledwie kilka miesięcy życia – tym dzieciom czytają kochające mamusie. Starsze dzieci przychodzą nieco zawstydzone, jednak bardzo chętnie wybierają samodzielnie książeczki do przeczytania, obejrzenia, zabawy. Trzylatki zgłaszają się do biblioteki po „wyprawki małego czytelnika”. „Z marszu” zakładają kartę i zbierają naklejki, aby otrzymać dyplom i odznakę „małego czytelnika”. Czterolatki otrzymują w podarunku piękne książki z baśniami, ufundowane przez sponsorów, a potem przychodzą do biblioteki z rodzicami, aby podziękować oraz wypożyczyć kolejne baśnie. Starsze dzieci korzystają z naszych zbiorów w związku z lekturami szkolnymi, jednak „przy okazji” niektórzy także potrafią na miejscu zainteresować się innymi książkami, które, pięknie oprawione, czekają tylko, aby po nie sięgnąć. Najwdzięczniejsi czytelnicy to osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata (takich jest w bibliotece aż 296), a druga grupa, która czyta nieco mniej, to osoby w wieku 45-60 lat – jest ich 187.

  Biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców gminy oraz ilość zarejestrowanych, czynnych w 2019r. czytelników (czyli osoby, które skorzystały ze zbiorów naszej biblioteki w 2019r.), na jednego mieszkańca przypada 6,35 książki w ciągu roku.

  Na uwagę zasługuje inicjatywa Jarosława Bartczaka, przewodniczącego Rady Gminy, który w ubiegłym roku, podczas dziewiątej edycji naszego konkursu zapowiedział, iż kiedy pojawi się 1000 czytelnik, on osobiście ufunduje nagrodę dla takiej osoby. W ubiegłym roku (dane za 2018r.) mieliśmy zarejestrowanych 916 czynnych czytelników. Zadanie wydawało się nieco trudne, ale jednak dzięki akcjom czytelniczym dla najmłodszych, konkursom czytelniczym dla starszych, propagowaniu czytelnictwa podczas Narodowego Czytania, spotkaniom autorskim z tak wybitnymi pisarzami jak Wojciech Chmielarz czy Ryszard Ćwirlej, jak i realizacji zapotrzebowań konkretnych czytelników na konkretne książki (czyli spełnianiu czytelniczych życzeń!), liczba czytelników systematycznie rosła i już na początku grudnia pojawiła się nasza 1000 czytelniczka! Jest nią Małgorzata Buczek. Pani Małgosia bardzo zaskoczona (do końca nie wiedziała, jaka jest przyczyna naszego zaproszenia) odebrała z rąk posła Piotra Polaka nagrodę specjalną, ufundowaną przez przewodniczącego Bartczaka. Z kolei wójt Dariusz Cieślak zapowiedział, iż w przyszłym roku, jeśli pojawi się 1100 czytelnik, „wypasiona nagroda Wójta Gminy” trafi do jego rąk w podobnych okolicznościach. Już dziś bardzo dziękujemy i trzymamy za słowo!

   

  Na koniec pozostaje nam wymienić „najlepszych z najlepszych”, ponieważ wyniki wszystkich nagrodzonych, we wszystkich kategoriach tematycznych i wiekowych zajęłyby wiele stron naszego zaprzyjaźnionego czasopisma „Mój Łask”. Biorąc pod uwagę wyniki czytelnicze, postanowiłyśmy nagrodzić czytających we wszystkich naszych placówkach, a jednocześnie utrzymać kategorię z konkursu Czytelnik Roku 2018, którą jest kategoria „Inspiracje”. W kategorii „Inspiracje” dziękujemy tym wszystkim, którzy pomagają nam w doskonaleniu naszej pracy i rozwoju, inspirując nas do dalszych, coraz bardziej nowatorskich działań…

  W GBP Sędziejowice bezapelacyjnie najlepszą czytelniczką jest Magdalena Piecha, która przeczytała 290 książek. Na drugim miejscu uplasował się Stanisław Witkowski z liczbą 231. Trzecie miejsce należy do Małgorzaty Czwartek z ilością 227 książek. Kolejne miejsca zajęli: Marlena Dymińska, Wiesława Rutecka, Krzysztof Woskowski, Beata Magdziak, Karina Miśkiewicz, Ewa Bednarek i Aneta Chodak. W kategorii „Sagi” najlepsze czytelniczki to: Grażyna Zając (288 książek), Dorota Rulko (135), Wioletta Łyszkowicz (121) i Beata Swędrowska (119). W kategorii „Psychologia” prowadzi Aleksandra Balcerowiak, w kategorii „Kryminały – sensacja” najlepsi to: Barbara Kapuścińska, Teresa Smolak, Iwona Krześniak, Dorota Telega, Gabriel Pawłowski (ŚDS Sędziejowice). W kategorii „Historia” prowadzi Jolanta Hadrysiak, Andrzej Malinowski, Marzena Stańczyk oraz Jerzy Woskowski. Miłośniczki „Biografii” to Władysława Sychniak oraz Elżbieta Ciołek.

  Mamy też miłośników literatury fantasy, wśród których najlepsze panie to Katarzyna Dąbrowska i Ewelina Markowska. W literaturze religijnej prym wiedzie: Cecylia Urbaniak i Teresa Zamolska oraz Anna Opieczyńska. Przyrodę i geografię najbardziej kocha Władysław Koper z Pruszkowa, który potrafi wyrecytować z pamięci naszą polską epopeję narodową „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem uczuć patriotycznych pana Władzia, który deklamował z uczuciem całe fragmenty podczas spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki. W mniejszych kategoriach najlepsi czytelnicy to: Piotr Domagała (ŚDS), Janina Winiecka, Piotr Domagała (ŚDS), Danuta Kardas.

   

  Wśród dzieci w Sędziejowicach najlepsza czytelniczka to Zuzia Andrzejewska (także nasza rajdowiczka, która na siodełku dla dzieci na rowerze tatusia przejechała dwa cudowne rajdy Odjazdowy Bibliotekarz) – przeczytała z rodzicami, ciocią Madzią i babcią Ulą aż 263 książki! Drugie miejsce należy do Laury Lameckiej, która w partnerstwie z rodzicami i dziadkami ma na koncie 209 książeczek. Trzecie miejsce zajęła Lilianka Oleszczak (110), a czwarte Franuś Sobala (91).

  W kategorii dzieci 7-12 lat „najlepszą z najlepszych” jest Daria Sysio, ponieważ przeczytała aż 304 książeczki! Drugie miejsce zajmuje Łucja Lamecka (136 książek), Agnieszka Filipowska (125), Kacper Strąk (93) oraz Wiktoria Krajda (65). Młodzieżowe „najlepsze czytelniczki” to: Marlena Kostrzewa, Klaudia Rulko i Aleksandra Owczarz.

   

  Filia biblioteczna w Marzeninie prezentuje swoje wyniki tak: I miejsce: Cezara Wasilewska – 233 książki, II miejsce – Barbara Zielińska – 165 książek i III miejsce – Maciej Wasilewski – 136 książek. „Najlepsze dzieci” to: Zuzia Kosecka – 97 książeczek, Jaś i Adaś Brzezieccy – 96 książeczek, Kacper Kostrzewa – 45 książek.

  Wśród najlepszych czytelniczek znajduje się też pięcioletnia Ewa Dąbrowska-Strzelczyk, która tak bardzo kocha głośne czytanie, że mama Kasia przeczytała jej już wszystkie książeczki dla najmłodszych, dla starszych dzieci, a nawet całego Harry’ego Pottera (wszystkie tomy) i wiele innych!

  Filia Biblioteczna w Siedlcach może się poszczycić osiągnięciami 4 dorosłych czytelników: Marii Szczesio – 114 książek, Feliksy Sierszyńskiej – 94, Beaty Chodak – 83 i Dariusza Łubińskiego – 68. Najlepszy wynik jednak należy do osoby, która w tym roku odeszła z tego świata (niech spoczywa w pokoju!) – śp. Marioli Zalewskiej (147 książek). Dzieci w Siedlcach z najlepszymi wynikami to: Laura Stępień – 91 i Justyna Stankiewicz – 35.

  W Pruszkowie, jak zawsze mamy dwa równorzędne pierwsze miejsca, które należą do Teresy Marek i Haliny Pięty (po 149 książek). Drugie miejsce należy do Państwa Nowakowskich (Danuty i Jana) – 123 książki, następne do Janiny Winieckiej i kolejno dla Stanisława Wdowińskiego i Marka Książczyka. „Najlepsze” dzieci w Pruszkowie to rodzeństwo: Miruś, Szymuś i Monisia Zaczykowie (łącznie 100 książeczek).

   

  Na koniec uhonorowaliśmy „inspirujących” nas czytelników. Są to: Dariusz Cieślak (wójt gminy), Andrzej Zgagacz (sołtys Wrzesin), Beata Chodak, Barbara Sitarz, Gabriela Zel, Mirosława Gurbiel, Anna Matysiak, Anna Myśkiewicz, Barbara Potasiak, Mirosław Potasiak, Renata Kowalczyk, Jolanta Gogolewska,  Małgorzata Szymańska, Agnieszka Papuga, Dorota Mirowska, Barbara i Roman Wdowińscy, Rafał Krawczyk, Monika Hachulska i wielu innych!

  Podczas spotkania uhonorowaliśmy także wszystkich członków Dyskusyjnego Klubu Książki, którzy „odważyli się” napisać podczas spotkania grudniowego dyktando pt. „Spacer ulicą Piotrkowską”, przysłane z Biblioteki Wojewódzkiej w Łodzi. Wszyscy uczestnicy otrzymali w nagrodę dramat Juliusza Słowackiego „Balladyna”, który został wybrany lekturą „Narodowego Czytania 2020”.

   

  Piotr Polak, Poseł na Sejm RP, był bardzo zaskoczony wynikami czytelnictwa w naszej bibliotece. Przyznał, że w swojej pracy nieczęsto spotyka się z bibliotekarzami i miłośnikami książek. Jednocześnie wyraził nadzieję, że teraz częściej będzie gościł w naszych progach, bo książki i czytanie to wspaniała sprawa i wielka wartość.

  Kochani Czytelnicy, z całego serca dziękujemy za to, że swoją czytelniczą postawą wzbogacacie przestrzeń wokół nas, za godne reprezentowanie naszej biblioteki, podnoszenie poziomu czytelnictwa w całym kraju oraz za to, że – po prostu – jesteście z nami.

  Beata Magdziak

  foto: biblioteka

  Udostępnij