Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

| July 12, 2020

Scroll to top

Top

4 komentarze

Fotopułapka batem na śmieciarzy?

Fotopułapka batem na śmieciarzy?

Jest coraz gorzej. Śmieci podrzucane są w różne części naszego powiatu. Cierpią zielone płuca Łasku, czyli Kolumna. Starostwo zamierza więc zainwestować w fotopułapki.

 

Niestety, drastyczne podwyżki cen wywozu odpadów spowodowały, że coraz więcej osób po prostu podrzuca śmieci gdzie popadnie. Wzmożona aktywność jest widoczna dzięki stronie „Gdzie są śmieci? – Łask, Kolumna i okolice?”. Za pomocą tego portalu odpowiednie instytucje dowiadują się o problemie.

Mieszkańcy biorą sprawy w swoje ręce i starają się wykorzystać moc internetu do ustalenia sprawcy. Tak było w przypadku pewnej informacji od naszej czytelniczki, która wprost poprosiła nas o pomoc. Próbowała ustalić brudasa, co wyrzucił wielkogabarytowe odpady w postaci wersalki i opon. Śmieci znalazły się w pobliżu Gospodarstwa Rybackiego, przy mostku nad Grabią. Wedle informacji przekazywanych przez mieszkańców, zostały one sprzątnięte z polecenia nadleśnictwa.

Tragicznie sytuacja wygląda na ul. Piekarniczej w Kolumnie. Kiedyś znajdował się tam parking w pobliżu dawnego boiska piłkarskiego. Teraz powstało tam miniwysypisko śmieci.

Serce się kraje, kiedy patrzy się na las w Poleszynie, gdzie od dłuższego czasu piętrzą się czarne wory z odpadami.

– Myślę, że jedną z wielu kar dla śmieciarzy powinno być publiczne zawstydzenie, może rozładunek śmieci przed domem, na działce lub w salonie w bloku – uważa jedna z czytelniczek.

Na ul. Wróblewskiego powstała nawet specjalna tabliczka z zakazem wyrzucania śmieci. Nie odstrasza ona jednak brudasów, którzy podrzucili tam fotel, choinkę i inne odpady wielkogabarytowe.

 

Mieszkańcy, szczególnie Kolumny, nie mają już siły na osoby, które non stop zaśmiecają piękne tereny, które powinny służyć rekreacji. Jakiś czas temu Zielona Kolumna wystosowała pismo do Starostwa Powiatowego z prośbą o zakup fotopułapek. Zasugerowano, że powinno być ich sześć. Urząd przychylił się do kupienia jednej w celu sprawdzenia skuteczności, zapoznania się ze sprzętem. Zielona Kolumna liczy, że urządzenie się sprawdzi i kolejne to kwestia czasu. Nadleśnictwo Kolumna także dysponuje takim sprzętem, który ustawiany jest w różnych miejscach. Fotopułapki są mobilne i sprawdzają się. Są już pierwsi ukarani. To nie tylko śmieciarze, ale także quadowcy i offroadowcy ryjący lasy i rzeki w obszarach chronionych. Nie jesteście więc bezkarni okropni śmieciarze – to tylko kwestia czasu.

Na grupie „Gdzie są śmieci? – Łask, Kolumna i okolice” można zgłaszać zaśmiecone miejsca. Będą też tam umieszczane terminy akcji sprzątania. Przypominamy, że śmieci wyrzuca się do koszy lub zawozi do punktu w Łasku, znajdującego się przy ul. Lutomierskiej 2.

 

Rozkładają się długo

 

Przypomnijmy również, jak długo potrafią się rozkładać poszczególne śmieci i wyciągnijmy z tego wnioski.

Plastik, czyli najczęściej używany surowiec, głównie ze względu na właściwości plastyczne, dużą dostępność oraz niską cenę. Plastik to świetny materiał do recyklingu, ponieważ można go przerobić na cały wachlarz innych produktów. Jego rozkład to, niestety, bardzo długi proces. Produkty plastikowe mogą rozkładać się nawet do 1000 lat. Jest to szczególnie zatrważające, zważywszy na to, jak wiele takich odpadów z tego surowca znajduje się wokół nas.

Prawdziwą plagą dla środowiska są butelki szklane. Ludzie nie zwracają kompletnie uwagi na to, że szkło również rozkłada się tysiące lat. Na szczęście nie jest toksyczne. Niezaprzeczalnym jego plusem jest również to, że można je przetwarzać bez końca. I tak zużyta kiedyś butelka może do nas wrócić w postaci żarówki. Jak długo rozkłada się szkło? Zwykła szklana butelka nawet 4000 lat.

Artykuły metalowe – czas potrzebny na rozkład metalu zależy w zasadzie od stopu, z którego jest wykonany. Aluminium, które jest stopem zabezpieczanym przed korozją, może rozkładać się nawet kilkaset lat. Papier rozkłada się najszybciej. Nic dziwnego, skoro jest pochodzenia organicznego. Czas rozkładu zależy od rodzaju i jakości papieru, ale zazwyczaj jest to kwestia od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Żywność i odpady organiczne, czyli wszystko co spożywamy na co dzień, rozkładają się najszybciej. W miarę możliwości wielu właścicieli domów decyduje się na przechowywanie takich odpadów w specjalnie przygotowanych kompostownikach.

foto: Gdzie są śmieci ? – Łask, Kolumna i okolice

Komentarze:

  1. To nie podwyżka spowodowała wywóz śmieci do lasu ale bezmyślność.

  2. Starosta zamiast zatrudniać „drugiego” zastępcę mógł zainwestować w cały system monitoringu w lesie. A tak kupi jedną kamerę a przy tym tyle szumu narobi jakby nie wiem jaką inwestycję zrealizował.

  3. burmistrz maila poblemy z ludzmi ktorzy nie palca za smeioci moze zamiast kamer zrobic segregcje moze zamiast mieszkancow w buczku wybudowac spalarnie smieci na terenie bylych hut i tyle zamaist sponsorowac kraje 3 swiata moze u nas zainwestowac

  4. burmistrz mial problemy z ludzmi ktorzy nie placa za smieci moze zamiast kamer zrobic segregacje Plastik, szklo , moze zamaist sponorowac mieszkncow buczku i zwlanaic ich z podatkow wybudowac spalarnie smieci , podatki powinny byc ale bezczelnosc obinzac podatki za co ludzie Maja prace

Wstaw komentarz