Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

| July 10, 2020

Scroll to top

Top

3 komentarze

Czy uda nam się namierzyć brudasa?

Czy uda nam się namierzyć brudasa?

Blisko mostku na Grabi ktoś wywiózł stertę opon i wersalkę do lasu. 

Nasza czytelniczka poprosiła nas o pomoc. W pobliżu Gospodarstwa Rybackiego Nad Grabią piętrzą się wielkogabarytowe odpady. Kobieta wierzy w moc internetu.

Kanapa tak charakterystyczna, że może internauci namierzą sprawcę – pisze.

smieci grabia2

smieci grabia

Rozkładają się długo

 

Przyjrzyjmy się również, jak długo potrafią się rozkładać poszczególne śmieci i wyciągnijmy z tego wnioski.

Plastik, czyli najczęściej używany surowiec, głównie ze względu na właściwości plastyczne, dużą dostępność oraz niską cenę. Plastik to świetny materiał do recyklingu, ponieważ można go przerobić na cały wachlarz innych produktów. Jego rozkład to, niestety, bardzo długi proces. Produkty plastikowe mogą rozkładać się nawet do 1000 lat. Jest to szczególnie zatrważające, zważywszy na to, jak wiele takich odpadów z tego surowca znajduje się wokół nas.

Prawdziwą plagą dla środowiska są butelki szklane. Ludzie nie zwracają kompletnie uwagi na to, że szkło również rozkłada się tysiące lat. Na szczęście nie jest toksyczne. Niezaprzeczalnym jego plusem jest również to, że można je przetwarzać bez końca. I tak zużyta kiedyś butelka może do nas wrócić w postaci żarówki. Jak długo rozkłada się szkło? Zwykła szklana butelka nawet 4000 lat.

Artykuły metalowe – czas potrzebny na rozkład metalu zależy w zasadzie od stopu, z którego ten jest wykonany. Aluminium, które jest stopem zabezpieczanym przed korozją, może rozkładać się nawet kilkaset lat. Papier rozkłada się najszybciej. Nic dziwnego, skoro jest pochodzenia organicznego. Czas rozkładu zależy od rodzaju i jakości papieru, ale zazwyczaj jest to kwestia od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Żywność i odpady organiczne, czyli wszystko co spożywamy na co dzień, rozkładają się najszybciej. W miarę możliwości wielu właścicieli domów decyduje się na przechowywanie takich odpadów w specjalnie przygotowanych kompostownikach.

 

Zanim rzucisz więc coś na chodnik czy trawnik, zastanów się!

 

 

Komentarze:

  1. Dolna kolonia

    A może władzę gmin zdecydowaliby się jak w Buczeku na odbiór wszystkich śmieci, nie tylko jednego kosza ale koło kosza mogą być worki pełne, zostały zabrane wtedy nie będzie śmieci w lasach

  2. Nie wiem jak jest w Buczku ale w Łasku są 4 kosze.

  3. W lasach nie będzie śmieci wtedy kiedy do ludzkiej świadomości dotrze że to co robią odbije się w konsekwencji na ich dzieciach. Jest PSZOK ale po co jak można do lasu…. Na to nie ma wytłumaczenia!

Wstaw komentarz


Warning: Unknown: open(/tmp/sess_beiujia3gggmp5m3sp7b7itc50, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in Unknown on line 0