Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

| July 8, 2020

Scroll to top

Top

3 komentarze

Drogo jak w Łasku

Drogo jak w Łasku

Według rankingu firmy Curulis Łask jest najdroższym miastem w regionie (poniżej 50 tys. mieszkańców) w zakresie opłat za usługi komunalne. Mniej płacą nawet mieszkańcy Zakopanego, Świnoujścia czy Sopotu. A tymczasem od nowego roku zapłacimy więcej za podatki!

 

30 października odbyła się sesja Rady Miejskiej, podczas której zostały uchwalone nowe stawki podatków od nieruchomości. Nie obyło się bez podwyżek.

Dokument zakładał podwyżkę podatku od budynków lub ich części od 1m2 powierzchni użytkowej związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej z 21,20 zł na 21,50 zł. Na początku procedowania wiceburmistrz Lidia Sosnowska złożyła autopoprawkę, dzięki której udało się nie zmieniać kwoty podatków.

Niestety, wzrosną inne podatki, które w mniejszym lub większym stopniu odczują mieszkańcy oraz przedsiębiorcy.

 

Stawki podatku od nieruchomości od 2020 roku kształtować się będą następująco:

1) od gruntów: a) związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków – od 1 m2 powierzchni – 0,83 zł (jest 0,82 zł), b) pod wodami powierzchniowymi stojącymi lub wodami powierzchniowymi płynącymi jezior i zbiorników sztucznych – od 1 ha powierzchni – 4,58 zł (jest 4,50 zł),  c) pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego – od 1 m2 powierzchni – 0,34 zł (jest 0,33 zł), niezabudowanych objętych obszarem rewitalizacji i położonych na terenach, dla których miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje przeznaczenie pod zabudowę mieszkaniową, usługową albo zabudowę o przeznaczeniu mieszanym obejmującym wyłącznie te rodzaje zabudowy, jeżeli od dnia wejścia w życie tego planu w odniesieniu do tych gruntów upłynął okres 4 lat, a w tym czasie nie zakończono budowy zgodnie z przepisami prawa budowlanego – 2,04 zł od m kw. (jest 2,00 zł).

2) od budynków lub ich części od 1 m2 powierzchni użytkowej: a) mieszkalnych – 0,73 zł (jest 0,72 zł), b) związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej – 21,20 zł (bez zmian), c) zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym – 10,18 zł (jest 10,00 zł), d) związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej, zajętych przez podmioty udzielające tych świadczeń – 4,73 zł (jest 4,65 zł),  e) pozostałych, w tym: gospodarczych – 4,38 (jest 4,30 zł),  garaży 7,55 zł (bez zmian), rekreacji indywidualnej – 7,79 zł (jest 7,65 zł), zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego – 7,79 zł (jest 7,65 zł), innych niż wymienione wyżej – 7,79 zł (jest 7,65 zł).

 

Przeciwko wprowadzeniu podwyżek podatków wypowiedzieli się radni Zjednoczonej Prawicy. Stanisław Bordowicz podawał przykłady gmin, które np. drastycznie obniżyły podatek od transportu. W efekcie wiele z firm przenosiło się właśnie do tej gminy. Radny przekonywał, że obniżka kwot może spowodować zwiększenie zainteresowania przez przedsiębiorców. Tym bardziej że w Łasku podatki do najtańszych nie należą.

– Uważam, że powinniśmy zrobić ukłon w stronę osób prowadzących działalność gospodarczą. Nie ma na co czekać, sąsiedzi nas wyprzedzą, a wydaje mi się, że już to zrobili. Nie będę porównywał już mniejszych gmin wiejskich, ale na przykład Zduńska Wola ma bodajże podatek na poziomie 17,50 zł. W porównaniu do nas jest znacząca różnica. Podatki nie są łatwą sprawą, ale musimy mieć świadomość, że sąsiedzi jakiś ruch w tym kierunku zrobili – powiedział Stanisław Bordowicz.

Z taką tezą nie zgodził się radny Wojciech Madaj, który szybko wyszukał w internecie, że Zduńska Wola podatek dla przedsiębiorców ma na poziomie 22 zł. Stwierdził również, że niepodnoszenie przez samorząd tego podatku, to ukłon w stronę przedsiębiorców. On sam prowadzi biznes i wie, jaki ciężki to kawałek chleba.

– Z informacji uzyskanej od pani skarbnik wynika, że nasi przedsiębiorcy płacą podatki, więc nie są one tak duże. Ukłonem jest to, że nie podnosimy im podatku drugi rok z rzędu. Chyba znowu nie jest tak tragicznie w naszym mieście, że nikt nie chce inwestować, bo niedługo jeden z podatników będzie płacił około 100 tysięcy złotych więcej, więc powstają u nas nowe rzeczy. Pewnie, że chcielibyśmy u nas montownię mercedesa, ale nie da się – stwierdził przewodniczący Rady Miejskiej Robert Bartosik.

Uchwała została przegłosowana 15 głosami. Przeciwko zagłosowała Zjednoczona Prawica. Klub ma jednak obawy, czy ich sprzeciw nie będzie miał wpływu na złożone przez klub wnioski do przyszłorocznego budżetu.

 

Najdrożej w regionie

 

Pod koniec października opublikowano ranking wydatków mieszkańców na usługi komunalne stworzony przez firmę Curulis, która specjalizuje się w doradztwie samorządów. Ranking powstał poprzez oszacowanie rocznych kosztów, jakie obciążają przeciętną polską rodzinę z zakresu usług komunalnych w pięciu obszarach: zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków, odbioru odpadów, komunikacji publicznej oraz stref płatnego parkowania. Obliczenie wydatków przeciętnej rodziny spowodowało konieczność skonstruowania modelu, który uwzględnia średnie zużycie wody i ścieków przez rodzinę, powierzchnię mieszkania czy częstotliwość korzystania z komunikacji miejskiej i wjazdów samochodem do centrum miasta.

Niestety, Łask nie ma czym się szczycić, ponieważ w rankingu zajął niechlubne miejsce, jako najdroższe miasto powiatowe w naszym regionie poniżej 50 tys. mieszkańców. W rankingu ogólnopolskim również wypadamy fatalnie. Na 250 miast Łask zajął 224. miejsce z rocznymi wydatkami mieszkańców na poziomie 3655,17 zł. Jeszcze gorzej jest w rankingu ogólnym (wszystkie miasta powiatowe bez względu na wielkość), gdzie zajmujemy 297 miejsce na 339. Dla porównania w Kozienicach roczne wydatki kształtują się na poziomie 1386,52 zł. Taniej żyje się nawet w Zakopanem, Świnoujściu czy nawet w Sopocie (149 miejsce). Nie mówiąc już o pobliskiej Zduńskiej Woli, gdzie roczne wydatki mieszkańców wynoszą 2662,05 zł.

Komentarze:

  1. ilona

    Panie Przewodniczycy Robercie B mercedesa produkowac , moze by tak Forda ale co tam Polonez to bylo szczyt techniki , niby Maria Curie Sklodowska , co jak co Po Panu sie takiego tekstu nie spoedziewalam , ze POlska chce produkowac mercedesa , no niby jak chce produkowac , moze by zaczac statki produkowac , a nie , na pewno beda Polskie wladze zarowno prawica , lewica i neutralni sa za tym ze beda produkowac lodzie podwodne , a jak nie bedzie wody ,to kolka sie zamontuje i Problem z glowy .

  2. Manipulacja. Proszę zrobić taki ranking za pół roku. Wtedy większość miast będzie już po nowych przetargach za wywóz śmieci ( tak jak Łask w chwili obecnej). Jeśli PIS jest przeciwny podniesieniu podatkom, proszę nie uwzględniać ich wniosków o inwestycje (widocznie ich nie potrzebują). Populiści!!!

  3. ilona

    Procedowana Lidia Sosnowska powinna postarac sie zrobic jescze raz Magistra po pierwsze nie zostalaby inspektorem nadzoru budowalnego ,, tragedia pewno taka jest jak pilot ktory nie lata na F-16 , a jesli chodzi o podatki heheheh wojskowa prokuratura hehheh , a tak do rezczy moze by zaczac wytwarzac ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, a wtedy podatki same wplywaja wiadomo potrzeba kontroli zeby nie kradli i nie robili przekretow .

Wstaw komentarz