• Wreszcie się udało! Po czterech przetargach wyłoniono wreszcie wykonawcę, który przeprowadzi remont kamienicy przy placu 11 Listopada.

   

  Zadanie z rewitalizacją zabytkowej i pięknej kamienicy (aczkolwiek strasznie zaniedbanej) nie należy do najłatwiejszych. Nic dziwnego, że przetarg ogłaszano aż cztery razy. Pieczę nad budynkiem sprawuje konserwator zabytków, z którym trzeba będzie konsultować remont. To mogło przestraszyć potencjalnych wykonawców.

  Gmina ogłosiła aż cztery przetargi i, można powiedzieć, że do czterech razy sztuka. Wygrała oferta firmy Esinvest z Opoczna. Za 4.479.963,86 zł wykonawca zaprojektuje i przeprowadzi termomodernizację i rewitalizację obiektu. Dodatkowo wykona dokumentację techniczną dla budynku przy ul. Warszawskiej 2.

  Aby pozyskać dodatkowe środki na realizację projektu, gmina Łask złożyła wniosek o dofinansowanie do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Kamienica na łaskim rynku ma docelowo pełnić m.in. funkcję nowej siedziby dla lokalnych stowarzyszeń. Na efekt końcowy przyjdzie nam poczekać do końca 2021 roku.

   

  Przypomnijmy, że kamienica miała być remontowana z środków przeznaczonych na rewitalizację gminy. Od początku mówiono, że miejsce znajdą tam lokalne stowarzyszenia. W zamyśle byłej wiceburmistrz Janiny Kosman miałaby tam również powstać kawiarnia artystyczna. Nie wiadomo jednak, czy ten pomysł zostanie zrealizowany. Projektem zajmie się wykonawca, a jak przekazano nam w Urzędzie Miejskim w Łasku, zapewne narodzą się kolejne pomysły na zagospodarowanie pomieszczeń.

  W budynku od dawna nie ma już lokatorów, otrzymali inne mieszkania. Kamienica miała być remontowana dzięki środkom zewnętrznym, tak jak wille w Kolumnie czy była organistówka w Borszewicach. Przyznane środki były jednak zbyt małe. Radni specjalną uchwałą odstąpili od rewitalizacji, jednak burmistrz obiecał, że zostanie ona zrealizowana, ale jej wykonanie przedłuży się, ponieważ gmina nie ma takich środków finansowych.

  Część obietnicy zostaje spełniona i już nie możemy doczekać się efektów końcowych.

  Udostępnij