• Dzięki zaangażowaniu wielu środowisk i sponsorów dożynki przeszły do historii jako wspaniała impreza integrująca społeczność gminy Sędziejowice.

   

  Barwny korowód dożynkowy z dwudziestoma delegacjami wieńcowymi, zespołami w strojach ludowych, pocztami sztandarowymi, z udziałem zaproszonych gości oraz licznie zgromadzonych mieszkańców przemaszerował do parafialnego kościoła pw. św. Wacława Męczennika w Grabnie. Uczestnikom akompaniowała gminno-strażacka orkiestra DRUH pod dyrekcją Anny Smolarek-Łągiewczyk. Wszyscy zostali też udekorowani kolorowymi kotylionami wykonanymi w ramach zajęć w ŚDS w Sędziejowicach.

  Mszę świętą dziękczynną odprawił proboszcz ks. Grzegorz Świech w asyście ks. Jerzego Dominowskiego z parafii w Marzeninie. Starostowie przekazali gospodarzom dożynek, wójtowi gminy Dariuszowi Cieślakowi i przewodniczącemu Rady Gminy Sędziejowice Jarosławowi Bartczakowi, chleb wypieczony z tegorocznych zbiorów, który następnie został złożony na ołtarzu. Przedstawiciele młodzieży i mieszkańców przekazali księdzu dary – owoce pracy rąk ludzkich, a po mszy gospodarze dzielili pokrojone chleby wśród uczestników dożynek. Starostami tegorocznych dożynek byli: Anna Pawelska, prowadząca wraz z mężem Wiesławem 40-hektarowe gospodarstwo w Sobiepanach, rodzice trojga dzieci zajmują się uprawą zbóż i hodowlą bydła, oraz Adam Matuszkiewicz z Korczysk gospodarujący wraz z żoną Wioletą i synem na 12 ha z ukierunkowaniem na uprawę zbóż i produkcję trzody chlewnej.

  Po mszy barwny korowód przemieścił się na plac dożynkowy. Część obrzędową rozpoczął wójt Dariusz Cieślak, który przywitał licznie przybyłych gości i uczestników dożynek oraz skierował słowa podziękowania i uznania do wszystkich, którzy w trudzie pracują na wspólny polski chleb.

  Na dożynki przybyli znamienici goście. Obecni byli też węgierscy goście reprezentujący władze zaprzyjaźnionej gminy Varsany. Na świeto plonów zgłosiło się 20 delegacji wieńcowych z miejscowości: Grabno-Zamość, Bilew, Brzeski, Dobra, Kamostek, Kozuby, Kustrzyce, Marzenin, Osiny, Podule, Pruszków, Przymiłów, Rososza, Sędziejowice, Sędziejowice-Kolonia, Siedlce, Sobiepany, Żagliny oraz Józefowa Widawskiego i Patok z gminy Widawa. Wieńce zostały wręczone zaproszonym gościom.

  Obecny były wójt Jerzy Kotarski został udekorowany odznaką Za Zasługi dla Rozwoju Gminy Sędziejowice przez Radę Gminy. Z kolei długoletni sołtysi sołectwa Grabno Krystyna Szymańska i Grzegorz Potasiak otrzymali okolicznościowe podziękowania.

  Stoły dożynkowe serwujące w ramach degustacji regionalne specyfiki wystawiły następujące sołectwa: Grabno-Zamość, Bilew, Brzeski, Dobra, Grabia, Grabica-Wola Wężykowa, Kamostek, Korczyska, Kozuby, Lichawa, Marzenin, Podule, Pruszków, Przymiłów, Rososza, Siedlce, Sobiepany, Żagliny, a także Zespół Szkół Rolniczych w Sędziejowicach oraz sołectwa Ligota z gminy Widawa. W nagrodę sołectwom wręczone zostały praktyczne dla gospodyń wazy. Podsumowano też i nagrodzono zwycięzców konkursu plastycznego „Żniwa wczoraj i dziś”, na który wpłynęło około 40 prac.

  W części artystycznej wystąpiły: zespół śpiewaczy SĘDZIEJOWIANKI, Dziecięca Kapela Ludowa MALI GRABIANIE, Kapela Ludowa GRABIANIE – seniorzy, Zespół Pieśni i Tańca ZIEMIA SĘDZIEJOWICKA, ZPiT DZIECI Z DOLINY GRABI z ZS w Marzeninie. Kolejnym punktem programu był pokaz tańców kubańskich, warsztaty gry na bębnach, koncert zespołu LEYLA. Później liczna widownia wspaniale bawiła się z DJ QBIX w oczekiwaniu na spóźniony występ zespołu discopolowego FREAKY BOYS.

  Konferansjerem dożynek był dyrektor GOK-u Grzegorz Brożyński. Dożynki zostały pieczołowicie zorganizowane przez komitet organizacyjny pod przewodnictwem sołtysa sołectwa Grabno Jolanty Siwek i wójta gminy Dariusza Cieślaka, GOK, OSP w Grabnie, sołtysów z terenu gminy, komendanta gminnego OSP Tomasza Mielczarka wraz z jednostkami OSP, pracowników UG oraz Gminną Jednostkę Usług Komunalnych.

  Mirosław Potasiak

  foto: gmina

   

  Udostępnij