rp_logo_01

Informacje

MIXER REGIONALNY ŁÓDZKIE 2019. Koncerty

MIXER REGIONALNY ŁÓDZKIE 2019. Koncerty

Mixer Regionalny 2019 w nowej odsłonie na 100-lecie województwa łódzkiego!

Mimo, że to już 13 edycja Mixera Regionalnego z pewnością nie jest pechowa. Wręcz przeciwnie!

Znów podróżujemy i odkrywamy bogatą, fascynującą historię regionu. W tym roku okazja jest wyjątkowa. Świętujemy 100-lecie województwa łódzkiego.

Tym razem, 7 września Mixer równocześnie zakręci się w trzech miejscach – w Łęczycy, Rawie Mazowieckiej i Sieradzu.

Wybór jest nieprzypadkowy. Miasta te były stolicami województw w Rzeczypospolitej Obojga Narodów i na ich historycznych ziemiach znajduje się Łódzkie. Do tych województw nawiązuje herb województwa łódzkiego.

W każdym mieście spotkacie lokalnych artystów, którzy prezentują swoje prace; rzeźby, wycinanki, ceramikę, hafty. Spróbujcie pysznych, lokalnych wyrobów, z których słynie nasz region.

Na stoiskach czeka oferta turystyczna gmin i powiatów Łódzkiego.

W imprezie biorą udział samorządy z całego województwa, koła gospodyń wiejskich, lokalne grupy działania oraz instytucje publiczne, które współorganizują działania towarzyszące.

Nie brakuje gier i zabaw dla dzieci.

Święto melomanów

W tym roku muzyka gra aż na trzech scenach. W Sieradzu gratką jest koncert piosenek Agnieszki Osieckiej, po której gra gwiazda wieczoru Sylwia Grzeszczak.

W Łęczycy śpiewa Ewelina Lisowska. Przed nią piosenki ze znanych produkcji filmowych dla dzieci prezentuje Magda Wasylik.

Na scenie w Rawie Mazowieckiej występuje Kamil Bednarek. Przed jego występem publiczność rozgrzewa The Klenczon Experience.

Świętujmy stulecie w rytmie dobrej zabawy!

100 lat Łódzkiego

Pięć pierwszych województw odrodzonej Polski powstało na mocy ustawy Sejmu Rzeczpospolitej z 2 sierpnia 1919 roku. Od tego momentu zaczęła się historia regionu i jego mieszkańców.

Granice ówczesnego województwa pokrywały się z granicami carskich guberni: kaliskiej i piotrkowskiej. Dlatego zarówno Kalisz, jak i Piotrków Trybunalski obok Łodzi aspirowały do miana stolicy.

Ostatecznie w lutym 1920 roku stolicą regionu została Łódź.

Następne sto lat to niezwykła historia regionu i jego mieszkańców. Obok dramatycznych momentów, było wiele radosnych chwil, często dających Nam poczucie dumy.

Z okazji 100-lecia Województwa Łódzkiego cieszymy się, że możemy je przypominać.

Jak na każdych dobrych urodzinach – mamy dla was urodzinowy tort!

Więcej szczegółów na www.mixer.lodzkie.pl

Udostępnij

O autorze