Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

| May 29, 2020

Scroll to top

Top

No Comments

Pasje literackie w Przedszkolu Publicznym nr 5

Pasje literackie w Przedszkolu Publicznym nr 5

Przedszkole Publiczne nr 5 w Łasku nosi imię Juliana Tuwima i nazwa ta zobowiązuje. Literatura dziecięca w pracy przedszkola ma bardzo ważne znaczenie – dotyczy bowiem jednocześnie wychowania umysłowego, społecznego i estetycznego. Odpowiednio dobrane utwory literackie wykorzystywane są w różnych formach na zajęciach, pomagają również wzbogacać zabawy dzieci i stanowią punkt wyjścia do aktywności twórczej przedszkolaków.

Współpraca z Biblioteką Pedagogiczną zaowocowała w tym roku spotkaniem edukacyjnym i prezentacją multimedialną o ważnej roli książki w życiu każdego człowieka – „Czy warto czytać książki?” Dzieci dowiedziały się dlaczego warto czytać książki i zapamiętały, że książki wzbogacają ich słownictwo, wiedzę oraz wyobraźnię a wspólne czytanie z rodzicami zacieśnia więzy rodzinne i pozwala spędzić więcej czasu z rodzicami a nie przed telewizorem. Natomiast zajęcia w Bibliotece Publicznej dla dzieci posłużyły do krzewienia uczuć patriotycznych i utrwalenia wiedzy o Polsce. Ciekawa forma japońskiego teatrzyku kamishibai, dzięki której dzieci przypomniały sobie legendy o początkach państwa polskiego, zachęciła 6-latki do tworzenia w przedszkolu scenek dramowych w oparciu o znane utwory oraz układania i ilustrowania własnych opowiastek.

Efektem zdolności manualnych i zamiłowania do książek niektórych przedszkolaków było tworzenie własnych ilustrowanych książeczek. Już grupa 3-latków poznała legendę o warszawskiej Syrence, która stała się inspiracją do wykonania herbu Warszawy na warsztatach z rodzicami.

Rodzice wraz z dziećmi mogli także pochwalić się swoją kreatywnością uczestnicząc w „Plastycznym konkursie rodzinnym” wykonując prace przestrzenne do utworów J. Tuwima, które zdobią przedszkole.

Na spotkaniu z pisarką panią Anną Sobczak dzieci miały okazję „bawić się rymem”. W oparciu o wiersz J. Tuwima „O panu Tralalińskim” tworzyły nowe rymy, wykazując się pomysłowością i poczuciem humoru. Pani Ania zachęciła przedszkolaki do układania własnych wierszyków. Na stronie internetowej przedszkola znalazły się wiersze i rymowanki autorstwa naszych zdolnych dzieciaków.

mgr Agnieszka Siemińska

 

 

Wstaw komentarz