• Bezpartyjne Porozumienie Samorządowe połowicznie zrealizowało swoją wyborczą obietnicę. Gmina dopłaci mieszkańcom do wody 50 gr brutto. Nie będzie realizowana dopłata do ścieków.

  Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej radni przegłosowali dopłaty do cen za wodę – 0,50 gr brutto. Temat wywołał sporo kontrowersji i dyskusji.

  Przypomnijmy: W kampanii wyborczej kontrkandydaci Gabriela Szkudlarka mówili o horrendalnej cenie wody i ścieków. Na debacie samotni mieszkańcy podnosili kwestię wysokiej ceny za odbiór odpadów. Porównywali również ceny wody i ścieków z ościennych miejscowości, gdzie Łask wypadł blado. Byli również zbulwersowani corocznym podnoszeniem cen wody i ścieków. Co ciekawe, taryfy opłat przedstawiane są przez MPWiK Łask burmistrzowi i radnym. Kilka lat temu na jednej z sesji RM burmistrz był oburzony, że mieszkańcy mówią o drogich opłatach za te media, gdzie cena za wodę i ścieki jest tańsza od paczki papierosów.

  Niejednokrotnie otrzymywaliśmy telefony od mieszkańców, którzy krytykowali ustalone ceny. Wzburzenie jednego mieszkańca omal nie doprowadziło do tragedii, kiedy zaatakował burmistrza gazem podczas mszy dożynkowej. Zalegał on z opłatami za śmieci.

   

  Presja mieszkańców oraz okres wyborczy przyniósł upragniony efekt w postaci konkretnej deklaracji Gabriela Szkudlarka. Tymczasem w pobliskiej gminie Rzgów od lat jest to praktykowane, a cena mediów jest zdecydowanie niższa.

  – Wsłuchując się w Państwa opinie, zawarłem w swoim programie wyborczym również postulat o dofinansowanie z budżetu gminy opłat za wodę i ścieki, tak, aby mogli Państwo płacić mniej. W połowie przyszłego roku kończy się umowa na odbiór śmieci. Będzie to dobra okazja, by po konsultacjach z mieszkańcami wypracować nowe, korzystniejsze taryfy opłat za odbiór odpadów – można było przeczytać w specjalnym liście, który wysyłany był przed drugą turą wyborów.

  Podczas sesji Sylwester Florczak, wiceprzewodniczący RM, optował, by nie dopłacać do cen wody, tylko do śmieci. Niebawem uchwalone zostaną nowe stawki. Jak wiadomo, w każdej gminie przetargi na wywóz odpadów rozstrzygane są o wiele drożej. Mieszkańcy płacą nawet o 100% drożej. 

  – To będzie drastyczna podwyżka. Uważam, że powinniśmy iść w tym kierunku – stwierdził Florczak.

  Inne zdanie miał drugi wiceprzewodniczący Stanisław Kołodziejski, który powiedział wprost, że taka dopłata była obiecana wyborcom. Radny Stanisław Bordowicz wyraził obawę, czy wojewoda nie uchyli uchwały, ponieważ obniżka proponowana jest w pierwszej grupie taryfowej, w której znajdują się również mali przedsiębiorcy, a nie będzie obowiązywała w drugiej. Dlatego dwie taryfy będą wyodrębnione, by nie doszło do takiej sytuacji, a dotacja obejmie tylko i wyłącznie mieszkańców, a nie przedsiębiorców. 

  Dopłata realizowana będzie tylko do cen wody, ponieważ wedle słów przewodniczącego Roberta Bartosika, gdyby samorząd dopłaciłby do ścieków, mogłaby zostać zakwestionowana uchwała.

  Więcej przeczytasz w najnowszym numerze Mojego Łasku

  Udostępnij