Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

| July 4, 2020

Scroll to top

Top

22 komentarze

Do czego służy gazeta samorządowa?

Do czego służy gazeta samorządowa?

Tytuły wydawane przez samorząd powinny być biuletynami informacyjnymi, a nie narzędziem do przekazywania prywatnych przemyśleń. Tymczasem ostatnie wydanie „Panoramy Łaskiej” oburzyło niektórych. Powodem były niewybredne komentarze burmistrza pod adresem mieszkańców.

 

W Polsce trwała dyskusja nad sensownością wydawania gazet przez samorządy. Wątpliwości do treści publikowanych przez tego typu pisma wyraża Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich. Kilkakrotnie zwrócił się do rządu z prośbą o wprowadzenie ustawowego zakazu wydawania przez samorządy gazet.

– Władze samorządu terytorialnego nie powinny wydawać prasy, ale jedynie biuletyny z obiektywnymi informacjami i komunikatami urzędowymi – uważa Adam Bodnar.

Od 2011 roku na terenie powiatu łaskiego istnieje samorządowe pismo, czyli znana wszystkim „Panorama Łaska”. Zawiera treści istotne dla mieszkańców, tj. planowane czy przeprowadzone inwestycje, relacje z wydarzeń kulturalnych, informacje o wprowadzonych uchwałach.

„Panorama Łaska jest bezpłatnym periodykiem wydawanym przez samorządy powiatu łaskiego. Jest ona wydawana raz w miesiącu w postaci odrębnych zeszytów objętych wspólnym tytułem w nakładzie 2.700 egzemplarzy. „Panorama Łaska” stanowi pismo informacyjno-publicystyczne o charakterze lokalnym, a swym zasięgiem obejmuje większość gmin powiatu łaskiego. Na jej łamach znajdują się informacje o zamierzeniach gospodarczych, jak również treści o działalności kulturalnej, twórczej oraz edukacyjnej” – tak zdefiniowany jest tytuł na stronie internetowej rzgowskiego magistratu.

Panorama Łaska doskonale spełnia swoją rolę informacyjną. Niestety, do biuletynu jej daleko. Miesięcznik często określany jest mianem tuby propagandowej łaskiej władzy. Miesięcznik aż roi się od zdjęć włodarzy. Gabriel Szkudlarek lansuje się również dzięki rubryce pt. „Zdaniem burmistrza”. Włodarz przeznacza całą stronę na swoje przemyślenia dotyczące m.in. spraw gminy, ale również sytuacji w Polsce. Burmistrz przedstawia swoje zdanie na tematy, które w danym momencie uważa za istotne.

W ostatnim wydaniu periodyku burmistrz przedstawił swoje zdanie na temat trojga mieszkańców, którzy odważyli się na skrytykowanie łaskich władz. Jak doskonale wiemy, Gabriel Szkudlarek na krytykę nie jest odporny, co dziwi, ponieważ od kilkunastu lat pełni swoją funkcję. Niejednokrotnie przekonaliśmy się, że w stosunku do osób, które śmiały wyrazić swoje niepochlebne zdanie, burmistrz jest, delikatnie ujmując, uszczypliwy. Niestosowne komentarze kieruje również w stronę niezależnych mediów, jakim jest „Mój Łask”. By upokorzyć redaktora naczelnego pisma podczas spotkania noworocznego, przy pełnej sali gości, Gabriel Szkudlarek celowo „zapomniał” imienia dziennikarki, chociaż tę funkcję pełni od blisko czterech lat i ma stały kontakt z włodarzem. Lubi natomiast chwalić inne media, które z urzędu otrzymują płatne zlecenia. „Mój Łask” jest już przyzwyczajony do specyficznego kontaktu z burmistrzem. Nic już nas nie zdziwi i zachowanie burmistrza bierzemy na klatę. W końcu nie jesteśmy tutaj dla niego, a mieszkańców, naszych Czytelników, którzy chętnie sięgają po niezależne pismo.

Obszerny artykuł w najnowszym wydaniu Mojego Łasku

Komentarze:

 1. zofia

  Burmistrz chyba za często sięga po Fakt. Tam też wiedza o świecie opisywana jest głównie na podstawie plotek.
  Każdemu wolno mieć swoje zdanie, ale nie każdy powinien je publikować w gazetce opłacanej przez podatnika.
  Jeśli burmistrz lubi moralizować to niech na swoim prywatnym podwórku się wyżywa, na pewno jest tam sporo do zrobienia.

 2. czesław

  Do czego służy? W niektórych domach środek do podpałki a okładki to pewnie do niczego

 3. mieszczuch

  A ile nas kosztują miesięcznie te dywagacje „złotoustego” erudyty Szkudlarka? Da się to jakoś sprawdzić? Bo to i pan naczelny i nie taka tania drukarnia?

 4. Kate

  Cały artykuł w punkt, tylko razi strasznie to, że bierzecie „coś na klatę” – mało poważne zwroty zostawmy burmistrzowi. 😉 Panoramy Łaskiej nie czytam od lat, a jeśli chodzi o zapomnienie nazwiska dziennikarki to cóż, czego spodziewać się po włodarzu miasta, które od lat się nie rozwija? 😉

 5. marcowy zając

  Czyżby należało zmienić nazwę „Panorama Łaska>” na „Trąba Archanielska”?

 6. Marynarz

  Kompletnie beznadziejny artykul. PL jest cennym pismem, ktore rzetelnie informuje o wydarzeniach w gminie. To ze burmistrz zabiera glos to dobrze o nim swiadczy, bo dzieki temu mieszkancy maja info z pierwszej reki. Mozna z tym polemizować ale zakazywac to glupota pierwszego rzedu. Powolujac sie na wzgledy prawne to juz kompletny odjazd.

 7. Andrzej

  „Od zawsze” załatwiał porachunki za pomocą „Panoramy”. Należy do gatunku tych, co „modlą się pod figurą, a diabła noszą za skórą”. Ot po prostu zły człowiek.

 8. Edward Groblewski

  Ja mam komentarz w innej sprawie. Członkowie PIS z Łasku proszę odczepić się od mojego brata radnego, sołtysa, brygadzisty w pracy i artsty malarza Grzegorza Groblewskiego. Panie Wołos Pan ze mną będziesz miał do czynienia. Brat mój jest kilka lat w PIS, a przyszedłeś do Łasku z innego miasta. Nie myśl Pan że jestem tylko historykiem i pedagogiem tak samo interesuję się polityką. Wzywam Pana na pokazową walkę, ale w zapasach, bo nie chcę bić Pana pięściami. Pisiory z Łasku doszli do układu z SLD, a to jest zdrada i Jarosław Kaczyński się o tym dowie. Wy jesteście zdrajcami i proszę nie pisać że mój brat zdradził PIS w Łasku. Nie usiadł z członkami PIS, bo nie było miejsca. Walczycie z moim bratem, ale on ma rację bo jest za ludzmi, a wy myślicie tylko o korycie tak jak nowy członek PIS Wołos.

 9. mikołaj

  Panie Grzegorzu Groblewski nie ma co ukrywać się pod imieniem brata. Powszechnie o staroście mówi Pan Wołos , a człowiek nazywa się WOŁOSZ.
  A jeśli to rzeczywiście brat pana GG pisze to porażka jeśli jest pan pedagogiem i historykiem. I co to za wezwania , może na pistolety ? Pan Groblewski trzyma tyle srok za ogon ile się da- radny, brygadzista sołtys. I w każdej jest bezradny, to poza praca zawodową pewnie. Dobry z niego chłop ale żaden polityk tylko cwaniak poszedł tam gdzie więcej zapłacili. Jak odejdzie z PiS to pewno do Szkudlarka się podczepi jak go zechcą. Najgorsze ze złego – partyjna chorągiewka

 10. wacław

  Szanowny Marynarzu. Mieszkańcy to nie info maja z pierwszej ręki tylko ploty z tej pierwszej ręki.
  Rzetelne informacje o wydarzeniach w gminie tak, prywatne dywagacje i wycieczki personalne burmistrza – nie.
  Jak taki z niego „literat” to niech sobie bloga pisze.

 11. Urszula

  Jak pierwszy raz czytałam to w Panoramie, to się zdenerwowałam ,bo mi się ton burmistrza nie spodobał, taki pouczający, kpiący.
  Ale później sobie pomyślałam, że Szkudlarek to zwyczajnie jak jaki gospodarz kamienicy się zachowuje. Miasto to taka kamienica, wielu ludzi mieszka i każdy ma inne pomysły i nawyki. A on jak cieć chciałby żeby nikt nie psocił,nie domagał sie niczego, nie krytykował , toby mniej pracy miał.

 12. pielegniarka

  Wszyscy się tu Państwo wyzłośliwiacie, a mnie na poważnie niepokoi stan zdrowia. Takie opóźnione napady złości, frustracji, agresji? Może coś złego się dzieje z naszym burmistrzem?

 13. Antypis

  ten żałosny artykuł to jest osobista wycieczka do burmistrza, ale czego się spodziewać po pismakach, którzy popularność tego pudelka budują na najniższych ludzkich uczuciach, napuszczają was, budują konflikty, jątrzą albo piszą o sprawach kryminalnych bo dla nich to są pieniądze. taka powinna być panorama łaska?

  • Administrator

   Panorama Łaska powinna być biuletynem informacyjnym, a nie prywatną tubą burmistrza, bo wydawana jest za pieniądze podatników. Oczywiście wiemy, że dla niektórych jesteśmy niewygodni, bo na światło dzienne wyciągamy różne sprawy, które najlepiej, żeby były zamiecione pod dywan. Na całe szczęście, osób które myślą tak jak Pan/Pani jest niewiele. A zainteresowanie MŁ ciągle rośnie

 14. Antypis

  wyciągacie fakty na światło dzienne? proszę się pochwalić takowymi sukcesami bo jedyną rzecz jaką wyciągnęliście i którą pamiętam to wyciągnięte prącie na okładkę jednego z pierwszych numerów tego pisma, to pamiętam bo takie było zamierzenie tego szamba, wylewajcie sobie szambo na ulicach pabianickiej starówki a nie w Łasku, tam to normalka. wylewa pani również żale, że zapomniano pani imienia a proszę sobie wyobrazić, że i ja nie wiem jak pani ma na imię, jak na nazwisko i nie wiem nawet jak pani wygląda, dodam też, że wcale mnie to nie interesuje

  • Administrator

   Już odpisuję. Nie było mnie przy tworzeniu pierwszych numerów pisma więc nie będę się do tego odnosić. Nasza redakcja nie mieści się na pabianickiej starówce tylko w centrum miasta. Na starówce mieści się nasza konkurencja. Już wymieniam kilka spektakularnych sytuacji, o których nie odważyły się pisać inne media m.in. zatrudnianiu znajomych/rodziny na urzędowych stanowiskach, kradzieże w poradni K. dokonywane przez znaną położną, kary naliczane przez NFZ na łaski szpital i wiele innych. Informowaliśmy również o wielu sukcesach, inwestycjach, itp. Bardzo mi miło, że czyta Pan/Pani naszą gazetę i wie, kto ją tworzy. To bardzo mi schlebia 🙂

 15. LUDEK

  Dlaczego Mój Łask Atakuje i Pisze jednostronnie pod kogoś? nie daje zaatakowanym mieszkańcom szansy na wytłumaczenie się Nie umieszcza sprostowania Kłamcy

  • Administrator

   Nie przypominam sobie, żebym miała z Panem/Panią jakiekolwiek kontakty. Dlatego, nie, nie czuję się upokorzona. Z burmistrzem taki kontakt mam od ponad 4 lat, wypadałoby zapamiętać imię dziennikarki, bo przecież wiemy, że jest wiernym czytelnikiem Mojego Łasku 😉

 16. LUDEK

  PANORAMA ŁASKA MUSI ISTNIEĆ DLA PRZECIWWAGI ABY BURMISTRZ MIAŁ MOŻLIWOŚC UMIESZCZENIA SWOICH RACJI

 17. Ja też zapomniałem imienia naczelnej. Po raz drugi czuje się upokorzona?

 18. Proszę o usunięcie tego mojego pisma. Nie ma na to mojej zgody.

 19. Nie będę komentował.

Wstaw komentarz