• List od stuleci pełnił funkcję komunikacji między ludźmi, wyrażał refleksje, wyznawał uczucia, informował o wydarzeniach, mile spędzonych chwilach. Na przestrzeni wieków powstała sztuka pisania listów, zwana epistolografią. Wielcy ludzie pozostawili po sobie stosy korespondencji, która po dziś dzień jest źródłem wiedzy i emocji.

   

  Piąty już raz został zorganizowany przez Szkołę Podstawową im. Janusza Korczaka w Okupie międzyszkolny konkurs literacki „Ludzie Listy Piszą”. Głównym celem konkursu jest zwrócenie szczególnej uwagi na zanikającą formę komunikacji i dbałość o kulturę i piękno języka polskiego. Jest to szczególnie istotne w świecie nowych technologii pozwalających na przekazywanie informacji i relacji w sposób szybki i skrótowy.

  Myślą przewodnią tegorocznej edycji były słowa Józefa Piłsudskiego „Niepodległość nie jest Polakom dana raz na zawsze”. 29 października 34 uczestników ze szkół podstawowych z Łasku, Kolumny, Zduńskiej Woli, Wiewiórczyna, Bałucza, Buczku, Czestkowa, Zalesia i Okupa pisało listy, których tematy dotyczyły 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Konkurs przebiegał w dwóch kategoriach wiekowych. Zadanie konkursowe dla uczniów z klas piątych i szóstych polegało na napisaniu listu do cudzoziemca, który chciałby poznać nasz kraj. Uczniowie z klas siódmych i ósmych pisali listy do wybranej postaci historycznej, dla której los ojczyzny był bardzo ważny.

  Podobnie jak w ubiegłym roku prace oceniało trzyosobowe jury w składzie: Danuta Dymczak – nauczyciel konsultant w Wojewódzkim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Sieradzu, Beata Magdziak – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Sędziejowicach oraz Ilona Pluszyńska – kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Sieradzu Filia w Łasku. Każda jurorka sprawdzała każdą pracę, przyznając punkty zgodnie z określonymi kryteriami. Maksymalnie uczestnik mógł uzyskać 135 punktów. Po zsumowaniu wszystkich punktów zostali wyłonieni finaliści.

  14 grudnia w Łaskim Domu Kultury najlepsi odebrali dyplomy i nagrody ufundowane przez burmistrza Gabriela Szkudlarka, Pocztę Polską, dwutygodnik „Mój Łask”, Stowarzyszenie Rękodzieła Łaskiego Szuflandia, Gminną Bibliotekę Publiczną w Sędziejowicach. Partnerami konkursu są również Uniwersytet Łódzki, Politechnika Łódzka Enactus, Dziennik Łódzki. W tym roku konkurs objęty został także patronatem Łódzkiego Kuratora Oświaty.

   

  W tej edycji konkursu w kategorii dzieci młodszych przyznano trzy pierwsze miejsca, natomiast w kategorii uczniów starszych ponadto przyznano pięć wyróżnień.

  Kategoria A (klasy 5-6): 1. miejsce – Zuzanna Szadkowska (SP 1 Łask), 2. miejsce – Pola Janusz (SP Kolumna), 3. miejsce – Lidia Magnuska (SP Kolumna). Kategoria B (klasy 7-8): 1. miejsce – Kinga Jagiełło (SP Bałucz), 2. miejsce – Julia Witusik (SP Bałucz), 3. miejsce – Paulina Olszacka (SP 1 Łask). Wyróżnienia: Mateusz Ksyta (SP 5 Łask), Adam Gała (SP 5 Łask), Maria Zielińska (SP 10 Zduńska Wola), Wiktoria Stasiak (SP Zalesie), Dominika Groblewska (SP Czestków).

  Jurorki zwróciły uwagę na poziom umiejętności literackich uczniów, na dojrzałość, jasność i sugestywność stylu, spójność pracy, kreatywność i ekspresywność. Wyraziły też niepokój o dbałość i kulturę języka polskiego i jego piękno w świecie krótkich przekazów esemesowych i mailowych, którymi bardzo chętnie posługują się dzieci i młodzież. Podkreśliły także jak ważne jest, by patriotyzm w naszych czasach nie stracił siły i był wartością, która kształtuje przyszłe pokolenia.

   

  Miejsce I – kategoria A (klasy 5-6)

   

  Okup, 29.10.2018

   

  Mój Drogi Nieznany Przyjacielu!

  Polska jest piękna, bogata w kulturę i tradycje, dlatego chciałabym zaprosić Cię do mojej Ojczyzny.

  Naszą podróż rozpoczniemy od Krakowa, miejsca, które kiedyś było naszą stolicą. To niezwykłe miejsce, z wyjątkowym klimatem, unikatowymi zabytkami i artystyczną atmosferą stanowi cel podróży turystów z całego świata. Następnie udamy się do Wrocławia. To miasto łączy bogatą historię z nowoczesnym rozwojem. W dalszej podróży nie możemy pominąć obecnej stolicy Warszawy. Miasto zostało odbudowane ze zgliszczy po II wojnie światowej. Stanowi ono najważniejszy ośrodek kultury i rozwoju państwa.

  Myślę, że podczas Twoich pierwszych odwiedzin powinieneś spróbować specjałów naszej kuchni. Polecam Ci skosztować wybornego żurku z białą kiełbaską oraz pierogów z mięsem. Ja bardzo lubię makowiec, a więc proponuję Ci go na deser.

  Ale myślę, że tak najbardziej poczułbyś klimat mojej ojczyzny, gdybyś zobaczył nasze tańce ludowe. Z przyjemnością zapraszam Cię na występ Zespołu Pieśni i Tańca „Dzieci z Doliny Grabi”, w którym jestem tancerką. Barwne stroje i wspaniała muzyka zachęcą Cię do kolejnych odwiedzin.

  Mój kraj to również wspaniali ludzie, mądrzy, serdeczni i gościnni. Jestem pewna, że wśród nas poczujesz się jak w domu.

   

  Serdecznie zapraszam

  uczennica klasy piątej

  Zuzanna Szadkowska

   

   

   

   

  Miejsce II – kategoria B (klasy 7-8)

   

  Okup, 29.10.2018

   

  Szanowny Panie Ignacy Paderewski!

  Jestem uczennicą klasy ósmej Szkoły Podstawowej w Bałuczu. W tym roku Polska obchodzi stulecie odzyskania niepodległości i dziękuję panu za to. Wiem, że był pan jednym z wielkich mężów stanu, któremu zawdzięczmy to szczęście. Pragnę opowiedzieć panu o losach naszej Ojczyzny, o walce kolejnych pokoleń o wolność.

  Rok 1939 przekreślił Polakom wszelkie marzenia. Wybuchła II wojna światowa. Okupant zniewolił moją Ojczyznę na pięć długich lat. Nigdy nie złożyliśmy broni. Bohaterowie kampanii wrześniowej walczyli zaciekle, broniąc małego skrawka ziemi. Osamotnieni, bez wsparcia militarnego, walczyli do ostatnich sił. Na froncie polscy żołnierze odpierali ataki najeźdźców. Walczyliśmy o niepodległość również za granicami swojego kraju. W Anglii stacjonował nasz słynny Dywizjon 303. Jego piloci pokazali swój kunszt i przyczynili się do zwycięstwa w powietrznej bitwie o Anglię.

  Niezwykle smutnym było, że w walkach brały udział dzieci. W Powstaniu Warszawskim, które wybuchło w 1944 roku, walczyli harcerze mali i duzi. Osmolone twarze i za duże hełmy stały się symbolem walczącej Warszawy. Nauczyciele prowadzili tajne nauczanie. Dbali o to, by młodsze pokolenie, któremu odebrano tak wiele, mogło dostać porządną edukację. To byli prawdziwi patrioci, którzy z narażeniem życia walczyli z książką w ręku. Dzisiaj uczymy się w szkołach i jesteśmy wolni.

  Panie Premierze, dziś żyjemy w pięknej i niepodległej Polsce. Nie znamy głodu, cierpienia i zniewolenia. Czyż to nie piękne? Jesteśmy dumnym i wolnym narodem. Możemy swobodnie wyrażać swoje myśli i poglądy.

  Dzięki temu, co się wydarzyło w latach międzywojennych, przetrwaliśmy okupację i komunizm. Dziękuję Panu i Pańskiemu pokoleniu, bo to Wy jesteście pionierami tej walki. Miał rację Józef Piłsudski, który powiedział: „Niepodległość nie jest Polakom dana raz na zawsze”. Wolność jest krucha, trzeba o nią dbać, należy stać na jej straży.

  Jestem pewna, że gdyby była taka potrzeba, to stanęlibyśmy do walki i bronili naszego niepodległego kraju.

  Z poważaniem

  Kinga JagiełłoIMG_4504 IMG_4510

  Udostępnij