• Od września przedszkolaki z gminy Widawa będą się uczyć w świetnych warunkach. Do użytku oddano nowoczesne przedszkole.

   

  Budowa rozpoczęła się wiosną 2017 roku. Nim się obejrzeliśmy, a przedszkole czeka na przyjęcie maluchów. Ta inwestycja była również oczkiem w głowie wójta Michała Włodarczyka. Kandydując na fotel wójta, obiecał mieszkańcom, że za jego kadencji budynek stanie. Społeczność dała kredyt zaufania młodemu samorządowcowi, a ten wiedział, że to jego być albo nie być. Ponadto dotychczasowy budynek był warunkowo dopuszczony do użytku. Gmina miała więc nóż na gardle, ale poradziła sobie z tym problemem.

  – Dotychczas dzieci uczyły się w przedwojennym małym budynku, który kompletnie nie spełniał swojej roli. Z tego co udało mi się dowiedzieć, to plany budowy przedszkola sięgają lat siedemdziesiątych. Nikt jednak nie odważył się rozpocząć tego zadania – mówi wójt Michał Włodarczyk.

  Wójt wykazał się odwagą i rozpoczął zbieranie pieniędzy na ten cel. Łatwo nie było, ponieważ inwestycja „pochłonęła” ponad 5,5 mln zł (ponad 2 mln dotacji). Opłacało się jednak, bo Widawa ma przedszkole, o którym może pomarzyć niejeden samorząd.

  Pasywny budynek o powierzchni 1000 m kw. pomieści 125 dzieci. W starym przedszkolu maksymalne obłożenie wynosiło 60 maluchów. W środku znalazło się miejsce na pięć klas dydaktycznych o powierzchni blisko 85 m kw. (każda ma swoją łazienkę) oraz jednej sali ogólnorozwojowej. Nowoczesna jest również kuchnia, która kosztowała blisko pół miliona. Na zewnątrz znajdzie się nowoczesny plac zabaw oraz parking dla rodziców i nauczycieli.

  Przedszkole zasilone jest w pompy ciepła, które zimą ogrzeją budynek, a latem go ochłodzą. To nie jedyny ekologiczny „bajer”. Instalacje solarne ogrzewać będą wodę, a fotowoltaika wytworzy prąd. Ponadto zastosowano system, który pokazuje m.in. wilgotność budynku i inne parametry. To technologia na miarę XXI wieku.

  Widawskie przedszkole to jedyne przedszkole w Polsce, które zastosowało takie udogodnienia. Podpatrują je już inne samorządy. Jak udało nam się dowiedzieć, do Widawy mają przyjechać władze jednej z miejscowości z Pomorza, by uzyskać więcej informacji na temat użytych tu technologii.

  Udostępnij