Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

| February 18, 2019

Scroll to top

Top

One Comment

Najważniejsza inwestycja wykonana

Najważniejsza inwestycja wykonana

Od września przedszkolaki z gminy Widawa będą się uczyć w świetnych warunkach. Do użytku oddano nowoczesne przedszkole.

 

Budowa rozpoczęła się wiosną 2017 roku. Nim się obejrzeliśmy, a przedszkole czeka na przyjęcie maluchów. Ta inwestycja była również oczkiem w głowie wójta Michała Włodarczyka. Kandydując na fotel wójta, obiecał mieszkańcom, że za jego kadencji budynek stanie. Społeczność dała kredyt zaufania młodemu samorządowcowi, a ten wiedział, że to jego być albo nie być. Ponadto dotychczasowy budynek był warunkowo dopuszczony do użytku. Gmina miała więc nóż na gardle, ale poradziła sobie z tym problemem.

– Dotychczas dzieci uczyły się w przedwojennym małym budynku, który kompletnie nie spełniał swojej roli. Z tego co udało mi się dowiedzieć, to plany budowy przedszkola sięgają lat siedemdziesiątych. Nikt jednak nie odważył się rozpocząć tego zadania – mówi wójt Michał Włodarczyk.

Wójt wykazał się odwagą i rozpoczął zbieranie pieniędzy na ten cel. Łatwo nie było, ponieważ inwestycja „pochłonęła” ponad 5,5 mln zł (ponad 2 mln dotacji). Opłacało się jednak, bo Widawa ma przedszkole, o którym może pomarzyć niejeden samorząd.

Pasywny budynek o powierzchni 1000 m kw. pomieści 125 dzieci. W starym przedszkolu maksymalne obłożenie wynosiło 60 maluchów. W środku znalazło się miejsce na pięć klas dydaktycznych o powierzchni blisko 85 m kw. (każda ma swoją łazienkę) oraz jednej sali ogólnorozwojowej. Nowoczesna jest również kuchnia, która kosztowała blisko pół miliona. Na zewnątrz znajdzie się nowoczesny plac zabaw oraz parking dla rodziców i nauczycieli.

Przedszkole zasilone jest w pompy ciepła, które zimą ogrzeją budynek, a latem go ochłodzą. To nie jedyny ekologiczny „bajer”. Instalacje solarne ogrzewać będą wodę, a fotowoltaika wytworzy prąd. Ponadto zastosowano system, który pokazuje m.in. wilgotność budynku i inne parametry. To technologia na miarę XXI wieku.

Widawskie przedszkole to jedyne przedszkole w Polsce, które zastosowało takie udogodnienia. Podpatrują je już inne samorządy. Jak udało nam się dowiedzieć, do Widawy mają przyjechać władze jednej z miejscowości z Pomorza, by uzyskać więcej informacji na temat użytych tu technologii.

Komentarze:

  1. Ola

    A czy ściany wytrzymają ,bo przy budowie przedszkola popękały ściany na sali gimnastycznej,i co za luksusy maja inni oglądać ,w innych gminach te zastosowania są już wielka lat ale jak się coś upichci to trzeba klaskać

Wstaw komentarz