• 25 maja o godz. 9 w Łaskim Domu Kultury rozpoczął się pierwszy z wykładów pana Kajetana Rajskiego, dla uczniów łaskich szkół średnich i gimnazjalnych, pt. „Rotmistrz Pilecki – całe życie dla Boga i Ojczyzny”. Organizatorzy, Stowarzyszenie Polska Myśl Patriotyczna Łask oraz Centrum Idei ku Humanizmowi w Łasku mieli na uwadze również młodzież z Kolumny, dlatego po godzinie 10.45 w tamtejszej szkole, odbył się drugi wykład. Pan Kajetan Rajski jest studentem prawa i teologii, dziennikarzem i publicystą, autorem wielu książek m.in. dwutomowej publikacji „Wilczęta. Rozmowy z dziećmi Żołnierzy Wyklętych”. Za prowadzoną działalność odznaczony został Medalem Ignacego Jana Paderewskiego przez Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. Jest redaktorem naczelnym kwartalnika „Wyklęci”.

    Władza komunistyczna – przyniesiona na sowieckich bagnetach – nie chciała wolnej Polski. Dlatego zabijała polskich patriotów i usuwała ich z historii. Śledztwem wymierzonym w tzw. grupę Pileckiego osobiście kierował Józef Różański, dyrektor Departamentu Śledczego MBP. Oprawcą Witolda Pileckiego w więzieniu mokotowskim był m.in. słynny ze swojego okrucieństwa Eugeniusz Chimczak, wykonawcami mordu sądowego byli zaś: prokurator Czesław Łapiński, przewodniczący składu sędziowskiego Jan Hryckowian, sędzia Józef Badecki i ławnik Stefan Nowacki. Egzekucję wykonał więzienny strażnik- kat Piotr Śmietański.
    25 maja minęła 70. rocznica zamordowania przez komunistów „ochotnika do Auschwitz”, jednego z najodważniejszych ludzi europejskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej.

    Dodać należy, że Fundacja Kwartalnika „Wyklęci”, za pośrednictwem Polskiej Myśli Patriotycznej Łask oraz Centrum Idei ku Humanizmowi, przekazała kilkanaście zestawów książek, poświęconych tematyce podziemia niepodległościowego, dla bibliotek powiatu łaskiego i nie tylko.

    Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do przybliżenia łaskiej młodzieży postaci Rotmistrza, jak również realiów polityczno-historycznych w jakich przyszło się zmagać takim ludziom jak on, w walce o Polskę wolną i niepodległą.rotmistrz1 rotmistrz

    Udostępnij