• Bronisław Węglewski, wójt gminy Buczek ciągle zaskakuje. W przyszłym roku w centrum Buczku chce wybudować tężnię solankową, która kształtem ma przypominać truskawkę!.

     

    Znane są już pomysły wójta Bronisława Węglewskiego na temat przyszłorocznego budżetu. W przyszłym roku Buczek będzie miał blisko 5,8 mln zł. Za te pieniądze wdrożony będzie system e-usług, przebudowana zostanie ul. Wschodnia i Spokojna w Buczku, a także droga Malenia-Grzeszyn. Gmina Buczek „dorzuci” również powiatowi łaskiemu na przebudowę drogi Grzeszyn-Gucin. Przebudowany i rozbudowany zostanie budynek OSP w Woli Buczkowskiej. Stołówka w SP w Buczku zyska piec indukcyjne. W gminie powstaną kolejne instalacje fotowoltaiczne. Rozbudowany zostanie również Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Buczku. Jednak największy hit to budowa targowiska „Mój Rynek”, gdzie stanie tężnia solankowa, która kształtem ma przypominać truskawkę.

    Chciałem jakoś upiększyć centrum Buczku i zrobić coś dla ludzi. Pomyślałem, że tężnia solankowa będzie wyglądać ładnie i dodatkowo skorzystają z niej mieszkańcy. Niestety, nie udało jej się zamówić w kolorze czerwonym. Dlatego wieczorem będzie podświetlana na czerwono, żeby przypominać truskawkę – mówi Bronisław Węglewski, wójt gminy Buczek.

    Zasada działania tężni jest bardzo prosta. Cały sekret kryje się w jej specyficznej konstrukcji, a celem całego procesu jest uzyskanie co najmniej 16% roztworu NaCl w wodzie.Solanka ulega zagęszczeniu gdy spływa po tarninie i rozbija się o poszczególne jej gałązki – częściowo paruje, nasycając powietrze wokół budowli solnym aerozolem. Odznacza się ona szczególnymi walorami zdrowotnymi, ponieważ jego cząsteczki mają znaczną zdolność penetracji poprzez błony śluzowe układu oddechowego oraz skórę. Strugi solanki ściekają po gałązkach tarniny, na których „rozbijają się” na tworząc leczniczy aerozol. Słońce i wiatr potęgują oddziaływanie tężni. Najlepszy efekt leczniczy osiągniemy przebywając w odległości nie mniejszej niż 30 m, zaś zalecany czas trwania inhalacji wynosi pół godziny.

    Udostępnij