• W Łasku mają pojawić się rowery publiczne. Wszystko za sprawą Urzędu Marszałkowskiego, który wykorzystując popularność łódzkiego roweru publicznego chce przenieść go na obszar wojewódzki.

  Łask znalazł się w rankingu jedenastu miast, które mają przystąpić do tej inicjatywy. Stacje rowerów publicznych mają znaleźć się w dużych miejscowościach, do których dojeżdżają pociągi Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Wszystko za sprawą pasażerów, którzy do pociągu zabierali rower ograniczając tym sporo miejsca.
  Możemy skojarzyć to ze stacjami rowerowymi. Okazało się, że takie działanie integrujące rower i pociąg jest możliwe do zrealizowania. Drugim krokiem było zainteresowanie samorządów – opowiada Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego.
  Ta inicjatywa spotkała się z entuzjazmem lokalnych urzędów.
  Z danej stacji rowerowej można byłoby wypożyczyć rower, tak aby dotrzeć do dworca i na pociąg ŁKA. W Łasku ta inwestycja okazałaby się niezwykle przydatna, bowiem mieszkańcy niejednokrotnie skarżyli się na słabe połącznie komunikacyjne z dworcem PKP.
  Chcemy, żeby było to kompatybilne z Łodzią. Dojechać rowerem na stację, zostawić go. Przyjechać pociągiem do Łodzi i tą samą kartą z roweru publicznego, dojechać do pracy, czy na uczelnię – dodał marszałek
  Takie rozwiązanie może przydać się osobom pracującym poza terenem Łasku np. w Zduńskiej Woli, czy wspomnianej przez polityka Łodzi.
  Urząd Marszałkowski złożył już stosowny projekt, który opiewa na kwotę 14 mln złotych. Kwota dofinansowania z środków zewnętrznych miałaby wynosić 12 mln zł z puli programu niskoemisyjnego transportu publicznego w regionie.

  Udostępnij