•  

  Buczek i Widawa inwestują w przedszkola. W tym pierwszym samorządzie do placówki dostaną się wszystkie dzieci z gminy.

   

  Gmina Buczek nie zwalnia tempa. Samorząd czeka kolejny inwestycyjny boom. Tym razem dotyczyć będzie oświaty, a ściślej ujmując przedszkola. Gmina otrzymała dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego w wysokości 725.000 zł na realizację projektu pt. „Przedszkole na medal”. Wniosek Gminy Buczek zajął 3. miejsce na liście spośród ok. 50 złożonych wniosków, dofinansowanie otrzymało 14 podmiotów. Głównym celem projektu jest adaptacja pomieszczeń w celu uzyskania dodatkowych 44 miejsc przedszkolnych oraz podniesienie jakości edukacji przedszkolnej, jak również doposażenie w pomoce dydaktyczne, organizację dodatkowych nowych zajęć wspierających rozwój kompetencji matematycznych, społeczno-emocjonalnych, terapeutycznych dla dzieci z opóźnionym rozwojem mowy (ORM), realizację projektu edukacyjnego z zakresu podróży przyrodniczych i inne.

  Od września Gminne Przedszkole przyjmie ok. 120 przedszkolaków z gminy Buczek. Dla żadnego dziecka nie zabraknie więc miejsca. Wkład z budżetu gminy w ten projekt wyniesie 100 tys. zł. Dwie przestronne klasy umieszczone zostaną w części szkoły.

  – Będzie tam wszystko. Dzieci w naszej gminie mają doskonałe warunki do rozwoju i nauki. Niejednokrotnie powtarzałem, że dla mnie dzieci są najważniejsze i je stawiam na pierwszym miejscu. To nasza przyszłość – nie kryje radości wójt Bronisław Węglewski.

  Gmina Buczek jako jedyna w powiecie łaskim otrzymała dotację i ponad 12% procent pieniędzy z całej puli.

   

  W dzieci inwestuje także gmina Widawa. 25 kwietnia przekazano plac budowy inwestorowi pod nowe przedszkole (na zdjęciu). Będzie to budynek energooszczędny, pasywny, parterowy, dla 125 dzieci o powierzchni 1000 m kw. ogrzewany pompami ciepła oraz panelami słonecznymi. Będzie w nim 5 klas dydaktycznych wraz z toaletami – po 80 metrów kwadratowych każdy kompleks, pomieszczenie na spotkania z rodzicami o pow. 62 m kw., nowoczesna kuchnia, szatnia, gabinet logopedy, gabinet dyrektora oraz nauczycieli. Obok przedszkola powstanie nowy plac zabaw. Planowany koniec robót to czerwiec 2018. Koszt inwestycji wynosi ponad 4,5 mln zł.wlodarczyk

  – To największa inwestycja ostatnich lat. Od lat 70. planowano budowę przedszkola. To marzenie spełnia się w tej kadencji. Zaczęliśmy to zadanie wiosną 2015 roku, wykonując projekt techniczny, następnie zgromadziliśmy 5 milionów złotych w budżecie gminy Widawa. Teraz nasze marzenia się spełniają i zaraz będzie można podziwiać postępy prac – mówi Michał Włodarczyk, wójt gminy Widawa.

  Udostępnij