• Tegoroczna impreza, której głównym organizatorem był Mariusz Podedworny, założyciel Klubu Rodziców JIM, odbyła się w sali Liceum Ogólnokształcącego w Łasku.

  Rozpoczęła się o godzinie 13.00 panelem dyskusyjnym, w którym uczestniczyli Artur Jaros, Wojtek Tadych oraz Joanna Szymczak – rodzic i Agnieszka Sobczak – nauczyciel. Dyskusja dotyczyła nie tylko codziennego życia, w którym muszą odnaleźć się autyści, ale także przyszłości. Przyszłości, w której dorosłemu autystykowi trudno funkcjonować, pracować. Zatrważające jest to, że osoby z ASD stają się niewidoczne dla systemu wsparcia w Polsce. By było inaczej, niezwykle ważna jest akceptacja społeczna i tworzenie lepszego świata, w którym autyści będą mogli się realizować, dzielić się swoją wiedzą i umiejętnościami z korzyścią dla wszystkich. Każdy z nas ma prawo do podążania własną drogą, bez narzucania instrukcji. Każdy z nas potrzebuje zrozumienia i akceptacji, autyści również.

  Podczas obchodów wystąpił znany beatboxer Rafał Stasiak, a także zespół One Stage i Good Luck. Imprezę uświetniły również występy dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 5. Wszyscy mogli również zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia w Fotobudce Moya oraz zatańczyć niebieską zumbę z Active Movement. Atrakcje dla najmłodszych przygotowały panie ze stowarzyszenia Szuflandia. Nie zabrakło też ciast, babeczek, tortu, oczywiście w kolorze niebieskim. O godzinie 20.00 z łaskiego rynku w niebo poszybowały niebieskie balony i lampiony.

  W Światowym Dniu Świadomości Autyzmu uczestniczył także Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, który przygotował równie bogaty program. Jak w latach poprzednich w obchody włączyła się Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Okupie. Zajęcia i warsztaty dla dzieci, mające na celu zrozumienie świata autysty, odbywały się już od 30 marca.

  Tej nocy miasto świeciło na niebiesko za sprawą Gemini, Łaskiego Domu Kultury, Starostwa Powiatowego, Warsztatów Terapii Zajęciowej i BK Biznes.

  AgA

  autyzm4

  autyzm7

  Udostępnij