• Gmina Łask podpisała umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na instalacje blisko 60 mikroinstalacji fotowoltaicznych w gminie Łask.

    Do podpisania tego dokumentu doszło 25 listopada. Dzięki temu blisko 60 prywatnych posesji zostanie wyposażonych w mikroinstalacje. Samorząd spotkania w tej sprawie organizował znacznie wcześniej i stworzył listę chętnych. Istnieje także lista rezerwowa, ale niewykluczone, że może zostać ogłoszony dodatkowy nabór, bowiem kilka osób zrezygnowało z instalacji. U niektórych przeprowadzono już wizję lokalną, gdzie poddano próbie, w którym miejscu fotowoltaika może zostać zainstalowana. Prawdopodobnie po nowym roku zostanie ogłoszony przetarg dla wykonawcy. Szacuje się, że koszt całej inwestycji wyniesie 1,7 mln zł. Mieszkańcy będą musieli pokryć 50% wartości inwestycji. Otrzymają oni pożyczkę, którą spłacą w przeciągu kilku lat gminie Łask. Urząd Miejski sfinansuje koszty podatku VAT. Planowany termin wykonania inwestycji to 30 czerwca 2017 roku. To nie pierwszy samorząd, który otrzymał dofinasowanie na mikroinstalacje. W sierpniu 2015 roku Gmina Buczek jako jedyna z siedmiu gmin województwa łódzkiego otrzymała środki z Unii Europejskiej na zaprojektowanie i wykonanie mikroinstalacji fotowoltaicznych dla 80 gospodarstw domowych oraz dla oczyszczalni ścieków w Buczku i Czestkowie, stacji uzdatniania wody w Buczku i Brodni Górnej oraz Urzędu Gminy w Buczku. Teraz, ku uciesze mieszkańców instalacje pojawią się w gminie Łask. Wybudowane mikroinstalacje pozwolą zmniejszyć wydatki na zużytą energię elektryczną w gospodarstwach domowych uczestników programu.

    * * *

    Mikroinstalacje fotowoltaiczne to niewielki system, który dzięki energii słonecznej produkuje prąd do gospodarstwa domowego. Dzięki tej małej, przydomowej elektrowni można uniezależnić się od przerw w dostawie energii oraz zaoszczędzić na rachunkach. Mikroinstalacja zakładana jest tam, gdzie bezpośrednio padają promienie słoneczne, najczęściej znajdują się więc na dachu. Najlepiej ogniwa umieścić od strony południowej, najbardziej nasłonecznionej lub na pustej, niezacienionej działce.

    Udostępnij