• Do tragicznego w skutkach wypadku drogowego doszło we wtorek, 22 listopada 2016 r. po godzinie 19.00 w miejscowości Rososza. W trosce o bezpieczeństwo pieszych, policjanci ponawiają apel o noszenie elementów odblaskowych.

  Policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności tragicznego wypadku, który miał miejsce po godzinie 19.00 na wiadukcie w miejscowości Rososza, na odcinku drogi wojewódzkiej nr 481. Jak wstępnie ustalili, 40-letni mieszkaniec gminy Sędziejowice kierujący oplem vectra, jadąc od Widawy w kierunku Łasku, potrącił mężczyznę, który po przeskoczeniu przez barierę energochłonną wbiegł wprost przed nadjeżdżający samochód. W wyniku poniesionych obrażeń 50-letni pieszy poniósł śmierć na miejscu. Niestety pieszy nie posiadał na sobie żadnych elementów odblaskowych. Kierowca opla był trzeźwy.

  Przypominamy i apelujemy do wszystkich uczestników ruchu o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze, zwłaszcza teraz, kiedy zmieniające się szybko warunki atmosferyczne i wcześnie zapadający zmrok powodują znaczne pogorszenie widoczności i warunków drogowych. Przypominamy również o noszeniu elementów odblaskowych przez pieszych. Pamiętajmy – odblaski ratują nasze życie! Po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 20 – 30 metrów. Osobę wyposażoną w elementy odblaskowe widać z odległości 150 metrów. Wielu tragedii dałoby się uniknąć, gdyby ich uczestnicy nosili elementy odblaskowe.

  Obowiązkowe używanie odblasków dotyczy wszystkich pieszych poruszających się po zmroku w terenie niezabudowanym. Odblaski znacząco poprawiają widoczność pieszego i mogą uratować mu życie. Kierowca o wiele wcześniej zauważy pieszego wyposażonego w kamizelkę lub opaskę odblaskową i będzie miał więcej czasu na reakcję.

  Pamiętajmy o własnym bezpieczeństwie. Zachęcamy do noszenia elementów odblaskowych o każdej porze dnia, także w terenie zabudowanym. Choć przepisy ruch drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych na pieszych, rowerzystów i motocyklistów i motorowerzystów na terenie zabudowanym lecz pamiętajmy o tym, że w dużym stopniu poprawiają one widoczność. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie.

  Przypomnijmy! Art. 11 ust 4a Prawo o ruchu drogowym –Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba ze porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

  Udostępnij