• 2 kwietnia obchodzić będziemy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
  Mało kto wie, że w Polsce dramatycznie rośnie liczba dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu (1 na 100 dzieci). Dane z USA są jeszcze bardziej niepokojące. Wskazują, że 1 na 68 dzieci ma autyzm. W Polsce z tą chorobą boryka się kilkanaście tysięcy osób. Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka o podłożu neurologicznym. Dzieci z autyzmem nie mówią lub mają kłopoty z mówieniem, nie wchodzą w relacje i interakcje. Przejawiają stereotypowe zachowanie, takie jak trzepotanie rączkami lub używanie nietypowych przedmiotów do zabawy.
  W powiecie łaskim również mamy osoby, które borykają się z autyzmem. Dlatego na znak solidarności Klub Rodziców Jaś i Małgosia z Łasku zaprasza na finał kampanii społecznej „Polska na niebiesko”, która w tym roku przebiega pod hasłem „Autyzm. Poznaj zanim ocenisz”. Wydarzenie odbędzie się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Łasku. Od godz. 11.00 będą się odbywać pokazy i zabawy przygotowane przez rodziców. Ponadto przez cały dzień działać będzie punkt informacyjny przeznaczony dla wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat autyzmu (m.in. osób mających wątpliwości, czy ich dziecko może mieć autyzm). W punkcie będzie można dowiedzieć się, jakie są najczęstsze objawy zaburzenia, jak i kiedy się je diagnozuje, gdzie należy zwrócić się po pomoc.
  Niestety, większość polskich rodziców jest na etapie odpowiedzi na pytanie „Czy moje dziecko ma autyzm?” i jest pozostawiona samym sobie. Lekarze rodzinni odsyłają ich z kwitkiem, a w głowie opiekunów rodzi się coraz więcej pytań bez odpowiedzi. Często rodzice, żeby zająć się dzieckiem, muszą rezygnować z pracy. Kiedy maluchy trafiają do szkoły, bardzo często spotykają się z niezrozumieniem nauczycieli i kolegów. Dzieci z autyzmem uznawane są za nieprzystosowane i niegrzeczne. Wiele osób nie wie, że takie zachowanie nie wynika z ich woli. Dlatego właśnie powstała kampania „Autyzm. Poznaj zanim ocenisz”.
  Podczas łaskich obchodów będzie można wziąć udział w warsztatach sensorycznych, podczas których będzie można ujrzeć świat oczami dziecka z autyzmem. Ponadto przeprowadzona zostanie prezentacja terapii, która pomaga dzieciom w dążeniu do samodzielności, a także pokaz pierwszej pomocy przeprowadzony przez wykwalifikowanych ratowników. Przygotowano również moc atrakcji i zabaw. Będzie słodko i niebiesko.
  Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy chcą swoją obecnością wesprzeć dzieci z autyzmem i ich rodziców. „Polska na niebiesko” organizowana przez fundację JiM to największa w naszym kraju kampania dotycząca autyzmu. 2 kwietnia ponad 200 miejsc: instytucji, firm, szkół i przedszkoli, rozbłyśnie niebieskim światłem. Łask nie może być gorszy.

  Udostępnij