• Biblioteka Publiczna im. Jana Łaskiego, filia w Wrzeszczewicach także wzięła udział w kolejnej, 4 już edycji czytelniczej „Narodowe czytanie” 2015, zainicjowanej przez Prezydenta RP. Do wspólnego czytania klasyki polskiej literatury, jednej z najpopularniejszej powieści społeczno-obyczajowej Bolesława Prusa- „Lalki” zaproszeni zostali okoliczni mieszkańcy.

  W akcji czytelniczej, która odbyła się w dniu 4 września w bibliotece, uczestniczyła społeczność lokalna, aktywni działacze społeczni i czytelnicy, dzieci ze starszych klas Szkoły Podstawowej we Wrzeszczewicach i ich nauczyciele .

  Spotkanie, na które przybyło 30 osób, rozpoczęło się o godzinie 11:30 i trwało około 3 godzin. Rozpoczęto od przeczytania przez bibliotekarza odezwy Prezydenta RP i krótkim omówieniu akcji Narodowego Czytania. Następnie deklamowano 2 początkowe rozdziały powieści oraz wybrane cytaty.

  W trakcie spotkania czytelniczego poruszony był również temat genezy powstania powieści, interpretacja tytułu oraz przypomniana została biografia autora powieści.

  Każdy z uczestników miał okazję zaprezentować swoją erudycję czytelniczą.

  Akcja czytelnicza była okazją do społecznej komunikacji i integracji w przyswajaniu piśmienniczego dorobku kulturalnego. Wspólne, wielopokoleniowe, głośne czytanie lektury to bardzo ważne wydarzenie i lekcja edukacji.

  Spotkanie zakończyło się podziękowaniem za uczestnictwo i zaproszeniem na kolejne, wspólne czytanie. Każdy „czytający” poczęstowany został słodkim podarunkiem.

                                                                                                Dorota Żyszkiewicz,

  Udostępnij