• zima łask (1)

    Łaskich drogowców zima nie zaskoczyła. W końcu czekali na nią od grudnia. Kiedy zaatakowała, na ulice natychmiast ruszyły pługopiaskarki i inny specjalistyczny sprzęt. Gorzej z „krajówkami”, które są w tej chwili niczyje, a na nich lód, śnieg…
    Gdy w sobotnie popołudnie mieszkańcy Łasku i okolic wyjrzeli przez okno, ich twarze rozpromienił uśmiech – śnieg, zima! Dzieci poleciały po sanki, a kierowcy… załamywali ręce. Najgorzej było „na trasie”. Gmina Łask nie zdecydowała się przejąć od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad spadku w postaci 17 km krajówek. W związku z tym nie wiadomo, kto jest odpowiedzialny za ich odśnieżanie. Samorządowcy wciąż czekają na decyzje „góry”, pełni nadziei, że ten kosztowny prezent od GDDKiA nie obciąży budżetów miast i gmin – ucierpiałyby na tym lokalne inwestycje, a co za tym idzie – mieszkańcy. Na razie jednak cierpią kierowcy. Przez cały weekend liczne zgłoszenia o uciążliwej jeździe trasą trafiały do łaskiej policji. Aby nie wpaść w poślizg, trzeba było poruszać się z prędkością ok. 30 km/h.
    Firmy wyłonione w przetargach do odśnieżania dróg gminnych i powiatowych rozpoczęły pracę wraz z pierwszymi opadami śniegu. Najpierw posypywane są drogi zakwalifikowane do odśnieżania w pierwszej kolejności, ponadto pracownicy odpowiednich wydziałów monitorują na bieżąco stan nawierzchni poszczególnych dróg i ulic. W Łasku do odśnieżenia jest ok. 23 km dróg, 7300 m chodników, w Kolumnie ok. 28 km dróg i 400 m chodników. Zajmuje się tym firma DREWZEL s.c. G.G. Skrzypczyńscy z Orchowa. Na terenach wiejskich gminy działają Usługi w Zakresie Budownictwa Mariusz Pisarek z Woli Bałuckiej – 193 km dróg i 963 m chodników. Na 220 km dróg powiatowych pracują 4 firmy (na terenie gminy i miasta Łask jest to Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe Władysław Pisarek TRANS BRUK). Mieszanką piasku i soli posypują m.in. pługopiaskarki, równiarki, ciągniki z pługiem. Ponadto naczelnicy urzędowych wydziałów odpowiedzialnych za stan dróg, przypominają, iż właściciele prywatnych posesji obowiązani są do odśnieżania chodników przy nieruchomościach przylegających bezpośrednio do pasa drogowego.

    Udostępnij