• Od 6 do 17 października potrwa tegoroczny Żółty Tydzień. W tej edycji organizatorzy kładą nacisk na profilaktykę WZW typu B. 
    Wirusowe zapalenie wątroby typu B, wywoływane przez wirus HBV, jest groźne – następstwem choroby mogą być zakażenie przewlekłe, marskość lub pierwotny rak wątroby. Można być chorym na WZW B i o tym nie wiedzieć. Większość przypadków zakażeń wykrywa się przypadkowo, przy okazji badań kontrolnych, w szpitalu czy przy oddawaniu krwi. Wirus HBV jest do 100 razy bardziej zakaźny niż wirus HIV. Może dojść do zakażenia przy zabiegach medycznych, ale również przy tatuowaniu, u fryzjera, kosmetyczki czy dentysty. Wirus przenosi się również drogą kontaktu seksualnego. 
    Wszystkie osoby dotychczas nie objęte szczepieniem, a przede wszystkim urodzone przed 1994r., kiedy wprowadzono obowiązkowe szczepienia przeciwko WZW typu B wśród niemowląt oraz te, które nie były szczepione w 14. roku życia (od 2000r.) ani jako pacjenci grup ryzyka, w ramach profilaktyki WZW typu B powinny rozważyć szczepienie. 
    Wirusowe zapalenie wątroby typu A, zwane potocznie „żółtaczką pokarmową” lub „chorobą brudnych rąk”, wywoływane jest przez wirus zapalenia wątroby typu A (HAV). Do zakażenia dochodzi poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorą na WZW typu A, spożycie skażonej wirusem żywności lub wody, np. w postaci kostki lodu w napoju czy podczas mycia zębów przy użyciu wody z kranu. Szczepienie zalecane jest szczególnie osobom nieuodpornionym, które wybierają się do krajów tropikalnych lub o złym stanie sanitarnym i higienicznym. 
    Punkty szczepień biorące udział w akcji Żółty Tydzień oferują szczepionki skojarzone zabezpieczające jednocześnie przed zachorowaniem na WZW typu B i typu A oraz szczepionki monowalentne zabezpieczające przed jedną z tych chorób. Zgłosiły się: GSZOZ w Łasku, Przychodnia nr 1, ul. Polna 12, tel. (43) 675-52-38, godziny otwarcia 8.00 – 18.00; GSZOZ Przychodnia nr 2, ul. Szarych Szeregów 8 w Łasku-Kolumnie, (43) 675-43-25, godziny otwarcia: 8.00 – 18.00.

    Udostępnij